avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie persoana cu handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie persoana cu handicap

Buna ziua!
Tinand cont ca venitului minim garantat a crescut la 800 lei incepand cu data de 1 iulie 2013, nu ar fi trebuit sa se modifice si punctul de pensie?
Cat este punctul de pensie la ora actuala?
Tot datorita acestui fapt nu trebuia sa creasca si indemnizatia de insotitor a persoanei cu handicap?
Va intreb acest lucru, deoarece eu primesc aceeasi suma ca si inainte de 1 iulie 2013.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: jetli , utilizator 14:20, 26 Septembrie 2013
1. Punctul de pensie nu ar nici o legatura cu venitul minim garantat sau cu salariul minim brut pe economie.

2. La ora actuala punctul de pensie este de 762,10 lei.

3. Cititi si Legea 448/2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, pe:
[ link extern ]
Indemnizatia de insotitor este 80% din valoarea unui punct de pensie.


762,1x80%=610 lei

[ link extern ] /



Valoarea punctului de pensie nu s-a modificat(crescut)la 01/07/2013,este tot 762,1
Vedeti si aceste discutii
www.avocatnet.ro/content/for...
Prestaţii sociale:

Persoanele adulte cu handicap grav beneficiază de:
indemnizaţie lunară, indiferent de venituri, în cuantum de 202 lei;
buget personal complementar lunar, indiferent de venituri, în cuantum de 91 lei ;
indemnizaţie de însotitor, în cuantum de 610 lei, sau asistent personal.



Sursa:

[ link extern ]
Raspuns util!
Multumesc1

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrebare pensie de handicap Nilmarcu Nilmarcu - Ca pensionar gradul ll pot beneficia de o pensie de handicap ? Ce grad de handicap ? Cati bani pot lua in plus cu aceasta pensie suplimentara ? (vezi toată discuția)
Pensie gradul || nina28 nina28 Pentru gradul doi , 18 ani de cotizat cat primesc pensie ? (vezi toată discuția)
Buna ziua, anul trecut am intrebat la dgaspc maramures si la ... andrada.n. andrada.n. Buna ziua, Anul trecut am intrebat la DGASPC Maramures si la Asociatia de nevazatori Baia Mare daca inteleg bine ca cei care sunt incadrati in grad de ... (vezi toată discuția)