Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA paine
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA paine

Va rog sa-mi spuneti cum procedez pentru un restaurant platitor de tva, care produce painea pentru meniu?
Trebuie sa apara separat pe bonul de la casa de marcat cu tva 9% ?
Va multumesc !
Norme Cod fiscal: 14^2. În sensul art. 133 alin. (4) lit. d) şi f) din Codul fiscal, atât serviciile de restaurant, cât şi cele de catering sunt caracterizate printr-un complex de activităţi în care predomină serviciile, iar furnizarea de hrană şi/sau de băuturi este doar o componentă. Serviciile de restaurant constau în furnizarea, la locaţia prestatorului, de hrană preparată sau nepreparată şi/sau băuturi pentru consum uman, însoţite de suficiente servicii aferente care să permită consumul imediat, în timp ce serviciile de catering constau în aceleaşi activităţi, desfăşurate însă în afara locaţiei prestatorului.

In consecinta TVA -ul la vanzarea painii. chiar produsa in restaurant, cota de TVA e de 24%.