Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Debite restante
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Debite restante

Daca o firma este in insolventa, ANAF mai poate face plangere penala impotriva administratorului pentru nevirarea taxelor din stopaj la sursa?

Un administrator poate fi tras la raspundere penala pentru stopaj la sursa, daca se demonstreaza vinovatia lui . Tinand cont ca firma este in insolventa e clar ca plata nu s-a efectuat din motive temeinice , in sensul lipsei capacitatii de plata.
Deci daca ANAF depune plangere penala, depuneti la politie hotararea prin care s-a declansat intrarea in insolventa si dosarul se inchide.
Daca in urma procedurii de insoventa se decide atragerea raspunderii penale a administratorului pentru ca se face vinovat de savarsirea unor fapte penale prin care a prejudiciat societatea, la cererea lichidatorului se poate deschide un dosar penal.
Deci , mare atentie! Colaborati cu lichidatorul pe tot parcursul procedurii pentru a nu avea surprize neplacute.