Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ore suplimentare lucrate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ore suplimentare lucrate

am lucrat la o firma de paza vreo 10 luni la un program de 2424 adica 360 de ore lunar, pe un salariu de incadrare de 945 ron, eram pe masina de interventie, avand nevoie de o adeverinta aflu ca eu sunt platit la 8 ore pe zi , 5 zile pe saptamana, adica la 168 ore lunar, salariul era de 645 in mana plus bonuri de masa, fluturasi de salariu nu am primit, am cerut explicatii si am fost nevoit sa plec din firma , lichidarea s-a facut conform art. 55 lit b. Mai pot face ceva in situatia asta, adica sa-mi recuperez drepturile salariale cuvenite. Mentionez ca pot dovedi orele lucrate lunar( martor fostul meu coleg sau prin alte mijloace). Si daca poate cineva sa imi calculeze ce salariu trebuia sa incasez lunar la acest program. Va multumesc !!!
Pentru calcul , de exemplu, dati-ne exact detalii despre luna august. Ore lucrate , salariul de incadrare si salariul net, valoarea bonurilor de masa primite
De exemplu pe luna August eu am avut un total de 434 ore lucrate, din care :
- ore zi : - 175 ore
- ore noapte :- 90 ore
-ore sambete si duminici :- 169 ore, aici nu am scos ore de zi si noapte , am socotit sambata si duminica la 24 de ore
Salariul de incadrare era de 945 ron brut, iar net in mana 645 ron plus 20 tichete masa adica 187 ron, dar acest salar era conform adeverintei la 168 ore lunar, adica 8 ore pe zi , 5 zile pe saptamana...
August = 21 zile lucratoare = 168 ore lucrate

434 - 168 - 169 = 97 ore suplimentare

Astfel :
- 168 ore se platesc normal
- 97 ore suplimentare se compenseaza cu 97 de ore libere platite in termen de 60 de zile de la efectuare sau se platesc cu un spor de 75 % la salariul daca nu sunt compensate.

- 169 ore sambata si duminica = 7 zile lucrate . In acest caz, daca repausul in zilele de sambata si duminica ar prejudicia interesul public sau desfasurarea normala a activitatii, repausul saptamanal poate fi acordat si in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
Am fost angajat la o firma de paza in perioada 02.11.2012-11.11.2013, avand un program de lucru foarte incarcat, aveam salariul brut de 945 ron iar net incasam 645 ron plus 20 tichete masa lunar indiferent de nr de zile lucratoare ale lunii. Am lucrat dupa cum urmeaza :
- Noiembrie 2012: - 353 ore lucrate
- Decembrie 2012: - 367 ore lucrate
- Ianuarie 2013: -445 ore lucrate
- Februarie 2013: - 421 ore lucrate
- Martie 2013: - 186 ore lucrate
- Aprilie 2013: - 522 ore lucrate
-Mai 2013: - 359 ore lucrate
-Iunie 2013:- 416 ore lucrate
-Iulie 2013:- 220 ore lucrate plus 9 zile lucratoare concediu de odihna
-August 2013:- 446 ore lucrate
- Septembrie 2013:- 128 ore lucrate pana in data de 11.11.2013 cand mi-a fost desfacut contractul de munca cu art 55 lit b.
Mai pot obtine plata orelor suplimentare acum ???
Cum se calculeaza cu cat eram platit la ora la salariul brut de 945 ron ???
Mentionez ca ce mai scurta tura de lucru avea 24 ore iar cea mai lunga a fost de 279 de ore neintrerupte din cauza lipsei de personal...
Art.171 C.mun.
(1) Dreptul la acţiune cu privire la drepturile salariale, precum şi cu privire la daunele rezultate din neexecutarea în totalitate sau în parte a obligaţiilor privind plata salariilor se prescrie în termen de 3 ani de la data la care drepturile respective erau datorate.

(2) Termenul de prescripţie prevăzut la alin. (1) este întrerupt în cazul în care intervine o recunoaştere din partea debitorului cu privire la drepturile salariale sau derivând din plata salariului

Salariul brut 945 lei , inseamna 5,60 lei/ora.

1. Munca suplimentara se compenseaza prin ore libere platite in urmatoarele 60 de zile calendaristice dupa efectuarea acesteia caz in care salariatul beneficiaza de salariul corespunzator pentru orele prestate peste programul normal de lucru.
In cazul in care compensarea prin ore libere platite nu este posibila in 60 de zile calendaristice, in luna urmatoare, munca suplimentara va fi platita salariatului prin adaugarea unui spor la salariu corespunzator duratei acesteia. Sporul pentru munca suplimentara se stabileste prin negociere, in cadrul contractului colectiv de munca sau, dupa caz, al contractului individual de munca, si nu poate fi mai mic de 75% din salariul de baza.

2. In conditiile art. 137 alin. (2) din Codul muncii, daca repausul saptamanal se acorda in alte zile din saptamana decat sambata si duminica, nu se platesc angajatilor ore suplimentare, ci se acorda salariatilor un spor la salariul de baza, al carui cuantum va fi negociat in mod colectiv sau individual.

In conditiile art. 137 alin. (4) din Codul muncii, daca repausul saptamanal se acorda cumulat, dupa o perioada de activitate continua care nu depaseste 14 zile calendaristice, cu autorizarea ITM si cu acordul sindicatului sau, dupa caz, al reprezentantilor salariatilor. , nu se vor plati ore suplimentare ci un spor de cel putin 150% din salariul de baza pentru orele lucrate sambata si duminica (sau in zilele considerate repaus saptamanal, potrivit contractului colectiv de munca la nivel de unitate sau regulamentului intern).