Forum Discuţii juridice Traduceri Examenul pentru obtinerea certificatului de traducator
Discuție deschisă în Traduceri

Examenul pentru obtinerea certificatului de traducator

Buna ziua,
Am si eu o nelamurire vis a vis de acest certificat - prin alegerea unui domeniu - juridic, agricol, literatura, etc, inseamna ca eu voi putea traduce doar din acel domeniu, sau ca voi sustine examenul in acel domeniu /? De ce o persoana da examen din mai multe domenii ? si juridicul este prezent peste tot ? Dar daca eu voi vrea sa traduc literatura, va trebui sa sustin examen din literatura si , ca sa pot fi si autorizata , va trebui sa dau ex si din juridic ?
Inca ceva, daca nu am absolvit studii superioare intr-o limba, desi o cunosc f bine si obtin chiar un certificat de traducator , nu pot sa fiu autorizata pe acea limba ?
Multumesc f mult, o zi buna !
NELA FURTUNA, utilizator
@Nela Furtuna
Dar daca eu voi vrea sa traduc literatura, va trebui sa sustin examen din literatura si , ca sa pot fi si autorizata , va trebui sa dau ex si din juridic ?

Sustinerea si promovarea examenleor in domeniul juridic permite realizarea traducerilor in toate domeniile pe care le stapaniti si puteti obtine si autorizatia eliberata de Ministerul Justitiei, devenind astfel traducator autorizat.
Inca ceva, daca nu am absolvit studii superioare intr-o limba, desi o cunosc f bine si obtin chiar un certificat de traducator , nu pot sa fiu autorizata pe acea limba ?

Da, daca sustineti si promovati examenele in domeniul juridic in acea limba, puteti obtine autorizatia eliberata de M.J.
Pe scurt, examinarea si promovarea in domeniul juridic permite autorizarea de catre MJ si traducerea in toate limbile. Examinarea si promovarea pe celelalte domenii, permite realizarea traducerilor exclusiv in domeniul pentru care s-a eliberat certificatul de catre MCC.
L.C.
Laura Ciobeica, moderator