Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatii restante revolutionari 2013
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatii restante revolutionari 2013

Buna ziua,ma poate ajuta si pe mine cineva....in ce luna se dau indemnizatiile restante de revolutionari. Va multumesc
1. Persoanelor care deţin în prezent titlul de "Luptător Remarcat prin Fapte Deosebite" (atribuit celor care, în perioada 14-25 decembrie 1989, au mobilizat şi au condus grupuri sau mulţimi de oameni, au construit şi au menţinut baricade împotriva forţelor de represiune ale regimului totalitar comunist, au ocupat obiective de importanţă vitală pentru rezistenţa regimului totalitar şi le-au apărat până la data judecării dictatorului, în localităţile unde au luptat pentru victoria Revoluţiei române din decembrie 1989, precum şi celor care au avut acţiuni dovedite împotriva regimului şi însemnelor comunismului între 14-22 decembrie 1989) li se vor elibera noi certificate pentru obţinerea calităţilor şi titlului de "Luptător cu Rol Determinant", dar numai dacă îndeplinesc condiţiile stabilite de lege şi cu avizul unei comisii parlamentare care va înainta preşedintelui ţării propuneri de atribuire a titlului.

2. Titlurile vor fi acordate doar pentru cazurile în care solicitantul este posesor al certificatului şi titular al brevetului de atestare a titlului acordat de preşedintele României, prin decret prezidenţial.
Cererile pentru eliberarea noului certificat trebuie depuse în termen de 90 zile lucrătoare.

3. Cererile privind obţinerea calităţii de Luptător cu Rol Determinant se vor depune în condiţiile şi la termenele prevăzute de Normele de aplicare a OUG nr.95/2014, unde se va regăsi şi modelul ce urmează a fi completat.
multumesc