Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum se calculeaza indemnizatia de crestere copil ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum se calculeaza indemnizatia de crestere copil pentru cel de-al 2-lea copil?

Buna ziua, as dori sa intreb daca in momentul in care bebelul meu face 1 an si 11 luni eu sunt insarcinata in 6 luni, pot sa primesc indemnizatie pentru cel de-al 2-lea copil? Am specificat 1 an si 11 luni pentu ca in ultima luna va sta tatal acasa! Iar indemnizatia cum se va calcula, in cazul in care primesc 1200 ron plus alocatie de 200 ron?(, cumva va fi 85% din 1200 si tot 85% din ultimele trei luni in care voi fii in concediu prenatal? ).
Multumesc!
1. Veti putea beneficia de CCC2 si de indemnizatia aferenta deoarece eprioada cat sunteti in CCC1 este eligibila pentru aceasta.

2. - Indemnizatia pentru CCC se calculeaza 85% din media veniturilor nete din cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).
- In aceste 12 luni intra si luni in care ati fost in CCC1 cu indemnizatia corespunzatoare.
- De aceea este posibil ca indemnizatia pentru CCC2 sa fie mai mica decat cea pentru CCC1.
Totusi am o neclaritate, se poate intra in CCC2 la 6 luni de sarcina? (aproximativ 24, 25 de saptamani de sarcina?), sau trebuie sa ma intorc la munca o luna de zile?
1. Nu puteti intra in CCC2 inainte sa nasteti!

2. CCC se poate lua cel mai devreme incepand cu a 43-a zi de la nasterea copilului.

Bine, am gresit..., ma refeream la concediu medical!
Nu se pot lua 80 de zilede CM inainte nastere?
Multumesc, pentru lamuriri!