Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa pe pamantul arabil
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa pe pamantul arabil

Buna ziua,

As dori sa va intreb ce sanctiuni prevede leagea in cazul neplatirii impozitului pe pamantul agricol (destinatie culturi de griu, porumb)?
Ce se intampla daca impozitul nu e platit un an, 2 ani, ... 5 ani, ... 10 ani, etc?

Multumesc
Veti plati penalitati. Incepand cu 1 octombrie 2013 penalitatile vor fi de 2% pe luna.
Si daca nu le voi plati? Nici penalitatile la penalitati la penalitati?
Nu-i problema, va executa silit fiscul!
Când și pe baza cărui articol de lege? Și în ce fel? Doresc să aflu mai exact ce prevederi are legea în acest sens.
Impozitul pe teren see datoreaza bugetului local.
Conform codului de procedura fiscala:
Art. 124^1 Majorări de întârziere în cazul creanţelor datorate bugetelor locale
(1) Prin excepţie de la prevederile art. 119 alin. (1) şi art. 120^1, pentru neachitarea la termenul de scadenţă de către debitor a obligaţiilor de plată datorate bugetelor locale, se datorează după acest termen majorări de întârziere.
(2) Nivelul majorării de întârziere este de 2% din cuantumul obligaţiilor fiscale principale neachitate în termen, calculată pentru fiecare lună sau fracţiune de lună, începând cu ziua imediat următoare termenului de scadenţă şi până la data stingerii sumei datorate inclusiv.
[ link extern ]