Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... proces verbal al adunarii generale
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

proces verbal al adunarii generale

Test:se prezinta in instanta un proces verbal al unei adunari generale facut pe o coala alba de hartie, format A4, xeroxat, cu semnaturi pe el. Sa zicem ca este respectat cvorumul. Scrie pe el ca dl x a fost ales presedinte, in respectiva sedinta. O ia instanta in consideratie? O accepta pentru ca dl X sa isi dovedeasca astfel calitatea procesuala, faptul ca el este reprezentantul legal al asociatiei? Ce spuneti?
peraspera a scris:

Test:se prezinta in instanta un proces verbal al unei adunari generale facut pe o coala alba de hartie, format A4, xeroxat, cu semnaturi pe el. Sa zicem ca este respectat cvorumul. Scrie pe el ca dl x a fost ales presedinte, in respectiva sedinta. O ia instanta in consideratie? O accepta pentru ca dl X sa isi dovedeasca astfel calitatea procesuala, faptul ca el este reprezentantul legal al asociatiei? Ce spuneti?

Daca aveti de pus vreo intrebare sau de cerut anumite lamuriri veti primi raspunsurile necesare.Unii dintre cei de aici au dat multe teste de-a lungul vietii si activitatii lor si mai dau zilnic.Daca aveti vreo intrebare va rog sa o formulati...
Radu Gabrian, Mediator
peraspera a scris:

Test:se prezinta in instanta un proces verbal al unei adunari generale facut pe o coala alba de hartie, format A4, xeroxat, cu semnaturi pe el. Sa zicem ca este respectat cvorumul. Scrie pe el ca dl x a fost ales presedinte, in respectiva sedinta. O ia instanta in consideratie? O accepta pentru ca dl X sa isi dovedeasca astfel calitatea procesuala, faptul ca el este reprezentantul legal al asociatiei? Ce spuneti?

Ati pornit testul gresit. Eu nu-mi dovedesc in unstanta, la banca , la furnizori, la ministere calitatea de reprezentant legal al asociatiei cu procesul verbal dupa mine, ci cu delegatie, imputernicire. Si pot imputernici pe orice membru al asociatiei sa reprezinte asociatia in instanta, membru al comitetului, administrator chiar angajat din afara asociatiei, etc.
Ati cazut la test!
adriantot a scris:

peraspera a scris:

Test:se prezinta in instanta un proces verbal al unei adunari generale facut pe o coala alba de hartie, format A4, xeroxat, cu semnaturi pe el. Sa zicem ca este respectat cvorumul. Scrie pe el ca dl x a fost ales presedinte, in respectiva sedinta. O ia instanta in consideratie? O accepta pentru ca dl X sa isi dovedeasca astfel calitatea procesuala, faptul ca el este reprezentantul legal al asociatiei? Ce spuneti?

Ati pornit testul gresit. Eu nu-mi dovedesc in unstanta, la banca , la furnizori, la ministere calitatea de reprezentant legal al asociatiei cu procesul verbal dupa mine, ci cu delegatie, imputernicire. Si pot imputernici pe orice membru al asociatiei sa reprezinte asociatia in instanta, membru al comitetului, administrator chiar angajat din afara asociatiei, etc.
Ati cazut la test!

Stimate domn,
Eu am inteles ca dvs.dati cuiva un test.Nu am inteles cui il dati si pe cine examinati.Nu am inteles ce calitate aveti dvs.sa examinati ,in afara de cea de eventual presedinte sau imputernicit al unei asociatii de locatari.Am inteles ca sunteti nemultumit de pretinse ilegalitati ale unor magistrati sau instante de judecata.Acesta este doar punctul dvs.de vedere,nu il cunoaste nimeni pe cel al adversarilor dvs,nu cunoaste nimeni punctul de vedere al acelor instante,blamate pe drept sau pe nedrept de dvs,dar de aici si pana la a testa persoane cu "oarecare"pregatire profesionala,majoritatea postand pe acest blog"pro bono" si incercand sa ajute pe oamenii cu probleme este o cale destul lunga.Mult mai lung este insa drumul pe care a trebuit sa il urmati pentru a concluziona daca cineva a trecut sau nu,testul dat de dvs..Va inteleg chiar nemultumirile si eventualele frustrari.Este chiar posibil sa aveti dreptate si v-am invitat sa formulati intrebarile pe care le doriti.Nu ati facut acest lucru,ati incercat sa fiti ironic,doar ati incercat,pentru ca nu stiu cui ii este adresata ironia dvs.:adversarilor din proces?,instantelor care pretindeti ca v-au nemultumit?,meseriasilor de aici, care incearca sa multumeasca pe toata lumea cu probleme ?Poate multi dintre acestia nu au fost la nivelul asteptarilor si cunostintelor dvs,poate ca nu au trecut"testul",dar in mod sigur ,nici dvs.nu ati reusit sa treceti testul ironiei
N.B.
Imi cer scuze daca v-am invitat sa formulati o intrebare pentru a avea un raspuns.Pe acest site, oamenii care lucreaza aici, cu aceasta se ocupa
Buna ziua, scuzele sunt primite, restul este simplu...Vroiam sa stiu doar, prin prizma legii, daca un proces verbal pe A4- nu din Registrul de Procese verbale poate constitui o proba legala, sau este lovit de nulitate. Daca dv. nu va dovediti in instanta calitatea de reprezentant,...va rog sa credeti ca altii fac acest lucru! Daca am cazut la Test, am sa ma straduiesc sa invat mai mult. Am cazut si in privinta prevederii care spune (tot din lege) ca reprezentantul legal al asociatiei este presedintele...in rel. cu terti...care reprezinta asociatia in instanta...sau pe proprietari...idem. Nu ma supara nimic din ce ati scris, dar daca nu v-a placut cum am scris, imi cer scuze . Sensul figurat fiindu-va necunoscut, va ajut cu specificarea faptului ca era evidenta intrebarea: este concludent un proces verbal pe o coala de hartie? "Ce calitate am sa dau un test?" Aceea de om (cogito ergo sum), care vrea sa isi confrunte cunostintele cu ale celorlalti, si indrazneste chiar daca nu este PRESEDINTE sau ....aici, unde noi toti suntem ajutati. Cu stima, P.
Peraspera...excelent punctat. din pacate stillul romanului este de a arunca mai intai cu piatra decat sa incerce sa inteleaga sensul.