Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Plata despagubirii RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Plata despagubirii RCA

buna ziua,acum 14 zile,am avut o tamponare cu o alta masina care avea rca la [EDITAT] si find vinovat soferul din masina cealalta care a si recunoscut,ne-am deplasat la sediul [EDITAT] unde se fac declaratiile pt intelegere amiabila,a venit inspectorul de daune a fotografiat si inca nu am primit nici un raspuns,intrebarea mea este daca societatea de asigurari nu are un termen in care sa dea un raspuns?Multumesc.
Ioan Ciobanu, Expert judiciar
Asiguratorul are obligatia ca in termen de 10 zile de la data avizarii daunei sa va comunice daca va efectua investigatii proprii privind accidentul de circulatie in care ati fost implicat. Daca asiguratorul va efectua investigatii proprii termenul pentru efectuarea lor este de 3 luni de la data avizarii daunei.
Puteti contacta inspectorul caruia v-ati adresat si v-a deschis dosar de dauna. El era obligat sa va dea un document cu avariile constatate si cu acesta , sa va prezentati la un service agreat de Asigurator pentru inceperea reparatiilor. E bine sa nu asteptati sa va caute inspectorul, ci sa faceti dvs. pasii necesari, intrucat dvs. aveti interesul sa obtineti despagubirea pe masina si nu ei.
In cazul in care va lamuriti ca asiguratorul considera ca e necesara obtinerea de informatii suplimentare asupra modului cum s-a produs accidentul, veti ajuta la aceasta ancheta si veti da toate detaliile sa va sustineti punctul de vedere asupra variantei prezentate de dvs.

E bine sa nu asteptati ca un rege, intrucat ati inteles al cui e interesul.........:)