avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 580 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dosar penal alcoolemie 0.75 prima proba
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dosar penal alcoolemie 0.75 prima proba

In urma cu 3 ani am avut un accident rutier cu alcoolemie de 0.42 in aer expirat si in sange 0.75 prima proba si la 1 ora dupa am avut 0.65. Procurorul mi-a cerut contraexpertiza din care a reiesit probabilitatea sa fi avut 1 la mie in momentul producerii accidentului. Nu am avocat si curand am procesul. Ce solutie as putea primi? Va multumesc!
In mod cert veti primi o pedeapsa cu suspendare conditionata.
Limitele de peseapsa sunt 1-5 ani.
Credeti ca ar fi util sa merg la proces insotit de un avocat?
Cat de mult conteaza contraexpertiza in instanta? va multumesc
cernescu a scris:

Credeti ca ar fi util sa merg la proces insotit de un avocat?


Ar fi fost util sa va fi angajat un avocat inca din faza de urmarire penala. Nici acum nu este tarziu, in instanta este dificil sa va aparati singur impotriva procurorului.
Buna ziua! Am o intrebare : am condus sub influenta bauturilor alcoolice si am primit urmatoare sentinta :
"Condamnă pe inculpatul .................................. la pedeapsa de 3 ( trei) luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană care are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge, prevăzută şi pedepsită de art.87 alin.1 din OUG195/2002 cu aplicarea art.320 ind.1 C.pr pen şi art.74 alin.1 lit.a C.pen raportat la art.76 alin.1 lit.e C.pen.. În temeiul art. 71 C.pen., aplică inculpatului pedeapsa accesorie a interzicerii drepturilor prevăzute de art. 64 lit. a teza a II-a şi lit. b C.pen., pe durata executării pedepsei principale. În temeiul art. 81-82 C. pen., suspendă condiţionat executarea pedepsei pe durata unui termen de încercare de 2 ani şi 3 luni închisoare În temeiul art. 71 C.pen interzice drepturile prevăzute de art. 64 lit.a teza a II-a , b C.pen. În baza art. 71 alin.5 C.pen. suspendă pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei principale , executarea pedepselor accesorii. În temeiul art. 359 C. proc. pen., atrage atenţia inculpatului asupra consecinţelor comiterii unei noi infracţiuni intenţionate în cursul termenului de încercare prevăzute de art.83 C.pen. În temeiul art.191 C.proc.pen., obligă inculpatul la plata sumei de 350 lei cheltuieli judiciare către stat. În temeiul art.189 c.pr.pen onorariul avocatului din oficiu în cuantum de 200 ron va fi avansat din fondurile Ministerului de Justiţie. Cu drept de recurs, în termen de 10 zile de la pronunţare pentru procuror şi inculpat. Pronunţată în şedinţa publică de la 19.12.2012"

In mod normal voi putea sa dau din nou de permis incepand cu data de 29.12.2013 ?

Alte discuții în legătură

Pedeapsa cu aplicarea art. 81 cod penal - termen obtinere nou permis idaady idaady Solutie: În baza art. 178 alin. 1, 2 C. pen., cu aplicarea art. 3201 alin. 7 C.proc.pen., condamnă pe inculpatul ...................................., la ... (vezi toată discuția)
Condamnare pentru art.87 al.1 din oug.195/2002- permis de conducere lazaradi lazaradi Buna ziua, Va rog respectuos sa-mi traduceti si mie urmatoarea condamnare: Solutia pe scurt: In temeiul art. 87 alin. 1 din O.U.G. nr 195/2002 rep., cu ... (vezi toată discuția)
Sentinta 2011 - posibilitate examen permis gyussepe gyussepe Ora estimata: 8:30 Complet: PEN6 AP Tip solutie: Condamnare Solutia pe scurt: În baza art. 87 alin.1 din OUG nr. 195/2002 privind circulaţia pe ... (vezi toată discuția)