avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1568 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Buna ziua!
Sunt nascut in septembrie 1960, am 34 ani vechime in campul muncii, grupa a II- a lucrati 22 ani. Imi puteti spune cu exactitate cant as putea iesi la pensie anticipat? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 18:43, 2 Octombrie 2013
Daca aveti 22 de ani in grupa II-a in procent de 100%,limita de varsta la 60 de ani.

In acest caz,pensionarea anticipata,sau anticipata partiala nu mai prezinta interes,fiind tot la 60 de ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata partiala ana antonia ana antonia Buna seara, Am o mare rugaminte la dumneavoastra, privind pensia anticipata. Va rog sa ma lamuriti in legatura cu pensia penalizata, cand si cum se poate ... (vezi toată discuția)
Varsta de pensionare ContSters317928 ContSters317928 Buna seara . Mama ,nascuta in august 1960, are 26 de ani de munca , dintre care 22 de grupa a-II-a . La ce varsta se poate pensiona ? Multumesc . (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata partiala panadaniela panadaniela Sunt nascuta in 1960 ,am 34 ani vechime,din care 13ani grupa a doua.Am 3 copii,Cand pot iesi la pensie ? Va multumesc anticipat. ... (vezi toată discuția)