Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Acoperis bloc - regie proprie - ilegal - raspundere ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Acoperis bloc - regie proprie - ilegal - raspundere legala

bun gasit

am urmatoarea problema delicata:

locuiesc la ultimul etaj (4) si am deasupra un acoperis din placi de azbociment, construit in regie proprie de cei de la acest etaj ( pe cheltuiala lor ... nu a tuturor locatarilor), cu 3-4 ani inainte de mutarea mea acolo.

in urma recentelor furtuni, au fost dislocate cateva placi care au zburat ... unde au vrut ele.

intrebarea 1: daca cineva de la sol are avarii la automobil, la un imobil, este lovit (sau ... mai rau ... ), si alte cazuri de acest gen, cine este raspunzator in fata legii ?

intrebarea 2: in conditiile in care nu exista documente de executie de niciun fel, in proprietatea cui se afla aceasta constructie ?

intrebarea 3: dupa ce s-au reparat avariile, exista un temei legal pentru a solicita recuperarea cheltuielilor de la locatarii blocului, in conditiile de la intrebarea 2 ?

multumesc frumos pentru ajutorul si recomandarile dumneavoastra.
Conform dispoziti in vigoare terasa acoperisul reprezinta parte comuna
Orice fel de executie modificare la partea comuna se inregistreaza in cartea tehnica a constructiei
Conform norme in domeniu,responsabil pentru eventuale ptejudicii cauzate de partea comuna de constructii si instalatii imobil de locuit in comun este asociatia de proprietari
In conditiile in care lucrarea nu are proiect ,autorizatie de constructie,certificat de urbanism,rezulta ca aceasta este constructie ilegala,responsabil pentru evenntuale prejudicii cauzate de constructie fiind proprietarii care au inteles sa execute modificare la partea comuna fara acceptul asociatiei de proprietari si fara forme legale
L nr 230/2007 Art. 11
(la data 04-Oct-2010 Art. 11 din capitolul III a se vedea jurisprudenta Decizia nr. 914 din 04-oct-2010 ) (la data 21-Jan-2008 Art. 11 din capitolul III reglementat de Art. 13 din capitolul II din Norme Metodologice din 2007 )
(2) Proprietarul nu poate schimba aspectul sau destinatia proprietătii comune fără a
obÑine mai întâi acceptul din partea asociaÑiei de proprietari.
Art. 17
Dacă proprietarul unui apartament ori spatiu sau oricare altă persoană care actionează
în numele său provoacă daune oricărei părti din proprietatea comună sau unui alt
apartament ori spatiu, respectivul proprietar sau respectiva persoană are obligaÑta să
repare stricăciunile ori să plătească cheltuielile pentru lucrările de reparatii.
Art. 18
În cazurile în care în clădirile de locuinte unul dintre proprietari sau chiriaşi împiedică,
cu bună-ştiintă şi sub orice formă, folosirea normală a clădirii de locuit, creând prejudicii
celorlalti proprietari ori chiriaşi, după caz, proprietarii sau reprezentantul legal al
acestora pot solicita instantei să hotărască măsurile pentru folosirea normală a clădirii,
precum şi plata daunelor
multumesc

intrebarea 4: dar daca la acest moment toti proprietarii de la ultimul etaj care au construit ilegal acoperisul in urma cu 15 ani, nu mai locuiesc la adresa respectiva, cine poarta acum raspunderea legala ?
Asociatia de proprietari, daca aveti.
Dar e de cercetat, totusi cazul, pentru ca o furtuna poate lua si acoperisurile caselor cu totul.
Asta nu inseamna ca e cineva neaparat vinovat, ci ca natura s-a dezlantuit imprevizibil.

Cine are un bun de valoare si vrea sa si-l protejeze, face asigurare.
elga50, moderator
asigurarea se face pe documente ... iar acestea nu exista.

iar in urma cu 15 ani nici nu cred ca aveau vreo raspundere legala - "Asociatiile de proprietari" ca institutii s-au infiintat legal mai tarziu.

in caz de furtuna intotdeauna este cineva vinovat in afara naturii - nu putem sa construim orice, oricum, si oricand fara niciun temei legal, si apoi sa dam vina pe natura
Din ceea ce spuneti rezulta ca acoperisul ar fi fost construit acum vreo 15 ani iar dumneavoastra ati cumparat dupa vreo 3 ani asta insemnand ca ati fost sub acel acoperis vreo 12 ani pana acum cand furtuna l-a deteriorat. In acesti 12 ani ati avut si dumneavoastra raspunderea sa va ingrijiti de acel acoperis asa cum au avut si ceilalti vecini.
Daca e sa gasim vinovatii se pare ca vinovati sunteti toti cei ce stati sub acel acoperis.