avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Cum se impoziteaza o semiremorca
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Cum se impoziteaza o semiremorca

este corect sa se impoziteze o semiremorca O4 cu 3 axe si masa total autorizata de 38 to cu 55 lei sau 64 lei conform art.263 alineatul 6(semiremorci peste 5to)din codul fiscal 571/2003 sau mergem in tabelul din art.263 alin.4 unde se incadreaza la 947 lei conform axelor si tonajului maxim autorizat
Cel mai recent răspuns: vvasilicaa , utilizator 09:28, 12 Octombrie 2013
Semiremorca dvs se incadreza la art.263, alin(4)" În cazul unui autovehicul de transport marfă cu masa totală autorizată egală sau mai mare de 12 tone, impozitul pe mijloacele de transport este egal cu suma corespunzătoare prevăzută în tabelul următor": Masa de cel puţin 26 tone
947 lei.

Se aplica alin.(6)" În cazul unei remorci, al unei semiremorci sau rulote care nu face parte dintr-o combinaţie de autovehicule prevăzută la alin. (5)", ori a dvs, este cuprinsa la alin.4
multumesc pentru raspuns sant si eu de acord cu dumneavoastra dar am contribuabili care nu vor sa inteleaga ca este un mijloc de transport peste 12 to care face parte din combinatie si ca se incadreaza la art. 263 alin. 4 nu la alin.6 pentru ca se numeste semiremorca si ca este peste 5 to ,mai mult decat atat aceasta semiremorca face parte din categoria de vehicule O4,punct 4.4-semiremorci avand o masa totala care depaseste 10 to.
punct 4.5-incazul unei semiremorci,sau al unei remorci cu axa centrala,masa maxima care se in considerarepuntru clasificarea semiremorci ,remorci corespunde sarcini statice verticale transmise de la sol prin axa/axe de la semiremorca sau de la remorca cu axa centrala cuplata la autotractor si incarcata cu sarcina maxima extras din RNTR-2

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozitare semiremorca cu masa de 39tone elenacapricorn elenacapricorn Va rog sa/mi spuneti cum se impoziteaza o semiremorca cu masa 39000kg,3 axe. Se impoziteaza ca o remorca/semiremorca sau ca cele peste 12Tone,combinatii? (vezi toată discuția)
Scutire impozit serbanc serbanc Buna ziua!Am un camion si o remorca apicole si as dori sa stiu daca esti o lege pentru scutirea impozitului la apicultori.Cunosc pe cineva ca a fost scutit ... (vezi toată discuția)
Taxa uto mijloace de transport folosite in combinatie OLTEAROXANA OLTEAROXANA Am o mare problema!!! Cum se taxeaza un mijloc de transport marfa(>12 tone) cu 2 axe si masa maxima autorizata 19 tone, daca proprietarul nu detine si remorca ... (vezi toată discuția)