Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA la vanzare apartament detinut de firma
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA la vanzare apartament detinut de firma

Buna ziua,

O societate comerciala a achizitionat un apartament in anul 2007 cu taxare inversa la TVA. Acum societatea doreste sa vanda acel apartament. Cum procedeaza in privinta TVA-ului?
La fel. Sa aveti in obiectul de activitate instrainare bunuri imobile.
avvalentina a scris:
Sa aveti in obiectul de activitate instrainare bunuri imobile.

Chiar daca vanzarea imobilului este ocazionala ? :O
Sa presupune ca are in obiectul de activitate vanzari imobile dar cum procedeaza din punct de vedere al tva-ului? Colecteaza TVA la valoarea tranzactiei?
Codul fiscal:
ART. 141 Scutiri pentru operaţiuni din interiorul ţării
(2) Următoarele operaţiuni sunt, de asemenea, scutite de taxă:
f) livrarea de construcţii/părţi de construcţii şi a terenurilor pe care sunt construite, precum şi a oricăror altor terenuri. Prin excepţie, scutirea nu se aplică pentru livrarea de construcţii noi, de părţi de construcţii noi sau de terenuri construibile.

Totusi cred ca trebuie sa faceti ajustare la TVA pentru perioada care ati dedus tva si nu mai aveti imobilul.
Au mai aparut ceva modificari in legislatie privind TVA la vanzarea unui apartament detinut de o societate comerciala? se colecteaza TVA?
Cum se fac inregistrarile daca presupunem ca apartamentul a fost vandut cu 100.000 eur.