Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul baza concedii medicale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul baza concedii medicale

Am urmatoarea situatie:
- lunile martie-iulie 2013 luna completa si luna august 10 zile lucrate si 11 zile concediu medical
- in luna septembrie 2013 se prezinta cu un alt concediu medical in continuare pana in 14 sept., apoi incepand cu data de 15 sept. concediu medical initial si cod diagnostic diferit.
Cum determin baza de calcul a indemnizatiei pentru concediu medical pe luna septembrie 2013
Considerati in baza de calcul la venituri si indemnizatia de concediu medical pe langa salariile realizate, iar la numarul de zile considerati si numarul de zile lucratoare incluse in perioada de medical.

Norme de aplicare a OUG nr. 158/2005:

ART. 73
(1) Media zilnicã a bazei de calcul a indemnizaţiilor de asigurãri sociale de sãnãtate se determinã ca raport între suma veniturilor realizate în ultimele 6 luni, pe baza cãrora s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii, şi numãrul total de zile pentru care s-a achitat contribuţia în aceastã perioadã, astfel:
Mzbci = Σ V: NTZ,
în care:
Mzbci = media zilnicã a bazei de calcul a indemnizaţiilor;
SUMÃ V = suma veniturilor din ultimele 6 luni, pe baza cãrora s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii;
NTZ = numãrul total de zile lucrate din ultimele 6 luni, pe baza cãrora s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.
Numãrul de zile pentru care s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii în aceastã perioadã nu poate fi mai mare decât numãrul zilelor lucrãtoare corespunzãtoare fiecãrei luni din perioada luatã în considerare pentru baza de calcul, potrivit Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificãrile ulterioare.
(2) În cazul în care persoana asiguratã a realizat venituri pe o perioadã mai micã de 6 luni, baza de calcul a indemnizaţiilor o constituie media veniturilor realizate pe baza cãrora s-a achitat contribuţia.
ART. 74
Cuantumul indemnizaţiilor de asigurãri sociale de sãnãtate este egal cu produsul dintre media zilnicã şi procentele prevãzute de lege, multiplicat cu numãrul de zile lucrãtoare din concediul medical, astfel:

Ci = Mzbci x .... % x NZLCM,

în care:
- Ci = cuantumul indemnizaţiilor de asigurãri sociale de sãnãtate;
- Mzbci = media zilnicã a bazei de calcul al indemnizaţiilor de asigurãri sociale de sãnãtate;
- NZLCM = numãrul de zile lucrãtoare din concediul medical.

Exemplul nr. 1
──────────────────────────────────
luna 1 2 3 4 5 6
V 500 500 500 500 500 500
NZ 21 19 21 20 21 20
──────────────────────────────────
în care:
NZ = numãrul de zile pentru care s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii, pe fiecare lunã din baza de calcul;
SUMÃ V = 6 x 500 lei = 3.000 lei;
NTZ = 21 + 19 + 21 + 20 + 21 + 20 = 122 de zile;
Mzbci = 3.000 lei : 122 = 24,5902 lei* ;
.... % = 75% [conform art. 17 alin. (1) din Ordonanţa de urgenţã a Guvernului nr. 158/2005];
NZLCM = 22 de zile (concediu medical pe întreaga lunã
Ci = Mzbci x .... % x NZLCM = 24,5902 lei x 75% x 22 = 405,7377 lei*), rotunjit la 406 lei conform legii.

Exemplul nr. 2
──────────────────────────────────
luna 1 2 3 4 5 6
V 500 500 500 125+281 500 500
NZ 21 19 21 20*) 21 20
──────────────────────────────────
*) În luna a 4-a persoana a avut 15 zile de concediu medical
pentru care a primit 281 lei reprezentând indemnizaţie de asigurãri
sociale de sãnãtate, respectiv 5 zile pentru care s-a achitat
contribuţia (125 lei).

în care:
NZ = numãrul de zile pentru care s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii, pe fiecare lunã din baza de calcul;
SUMÃ V = 5 x 500 lei + (125 lei + 281) lei = 2.906 lei;
NTZ = 21 + 19 + 21 + 20 + 21 + 20 = 122 de zile;
Mzbci = 2.906 lei : 122 = 23,8197 lei* ;
.... % = 75% [conform art. 17 alin. (1) din Ordonanţa de urgenţã a Guvernului nr. 158/2005];
NZLCM = 22 de zile (concediu medical pe întreaga lunã)
Ci = Mzbci x .... % x NZLCM = 23,8197 lei x 75% x 22 = 393,0246 lei*), rotunjit la 393 lei conform legii.
ana-cer, moderator