Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Regulile stabilite de comitetul executiv au prioritate ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Regulile stabilite de comitetul executiv au prioritate in fata legii?

Presedintele de bloc mi-a spus caca regula este ca proprietarul se trece la intertinere dupa 15 zile, iar oricine altcineva neprevazut in actele de proprietate ale casei va fi trecut la intretinere dupa 3 zile. CItind legea nr. 230/2007 privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari, si HG nr. 1588/2007, am inteles ca regula celor 15 zile este valabila atat pentru proprietari cati si pentru musafiri. Exista posibilitatea ca, la nivelul blocului, sa existe alte reguli?
E o decizie nelegala conform expresiei ".....care trebuie sa fie de cel putin 15 zile pe luna, conform hotararii adunarii generale" de la art. 17(r) din HG 1588/2007
Reprezentantii asociatiei de proprietari nu detin autoritatea si competenta sa decida masuri in contradictie cu normele legale in vigoare
Sustinerea presedintelui de asociatie cu inregistarrea musafirilor dupa 3 zile reprezinta abuz
In temeiul disp art 12 A c si d din HG nr 1588/2007 formulati contestatie la lista de plata in termen de 10 zile de la afisarea acesteia si solicitati presedintelui de asociatie sa indice temeiul juridic in baza caruia invoca termenul de 3 zile
anca_2910 a scris:
Presedintele de bloc mi-a spus caca regula este ca proprietarul se trece la intertinere dupa 15 zile, iar oricine altcineva neprevazut in actele de proprietate ale casei va fi trecut la intretinere dupa 3 zile.

Poate e o greseala de exprimare. Orice persoana trebuie sa fie anuntata la asociatie din ziua cand se muta in apartament. Daca mutarea in apartament s-a produs inainte de jumatatea luni, persoana va fi luata in calculul intretinerii pentru intreaga luna iar daca se muta in apartament dupa jumatatea lunii va intra la cheltuieli in luna urmatoare.
Nu a fost vorba de mutarea unor persoane aici, ci pur si simplu de vizite care nu depasesc 2-3 nopti pe luna sau chiar mai rare. Multumesc pentru raspunsuri.
~ Conținut șters la cerere ~