Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Regulile stabilite de comitetul executiv au prioritate ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Regulile stabilite de comitetul executiv au prioritate in fata legii?

Presedintele de bloc mi-a spus caca regula este ca proprietarul se trece la intertinere dupa 15 zile, iar oricine altcineva neprevazut in actele de proprietate ale casei va fi trecut la intretinere dupa 3 zile. CItind legea nr. 230/2007 privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari, si HG nr. 1588/2007, am inteles ca regula celor 15 zile este valabila atat pentru proprietari cati si pentru musafiri. Exista posibilitatea ca, la nivelul blocului, sa existe alte reguli?
Se presupune ca aceasta hotarare a fost adoptata inainte ca eu sa ma mut in acest bloc, am luat cunostinta de regula in momentul cand mi s-a facut reclamatie. Daca au trecut cele 45 de zile si nimeni nu a contestat aceasta hotarare, ea ramane in picioare? Logic este ca, indiferent cate zile au trecut de la adoptarea deciziei, daca ea a fost luata in conditii de ilegalitate sa nu fie valabila.
ContSters303071, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~