Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pierdere acte stare civila
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pierdere acte stare civila

Unui prieten plecat in SUA i s-au pierdut certificatul de nastere si certificatul de casatorie. Poate cineva din tara, mama lui, de exemplu, sa solicite in locul lui eliberarea duplicatelor? Imi puteti indica procedura? Multumesc!
Poate, pe baza unei procuri speciale facuta ori la consulat ori la un notar din SUA care are apostila de la Haga. Daca o face la notar va trebui tradusa, legalizata si autentificata la un notar roman.
Se numeste ''procura speciala'' pentru ca trebuie sa scrie pe ea exact scopul pentru care a fost eliberata: eliberarea duplicatelor certificatului de nastere si certificatului de casatorie. Va trebuie datele din actul de identitate al mamei, ca sa fiti sigur ca sunt corecte n-ar fi rau daca v-ar trimite un scan al CI.

Puteti solicita si prin consulat duplicatele; poate dura mai mult de o luna pana le primiti si costa mult fata de cat costa in tara - 67 USD pentru unul insa nici procura nu e ieftina (80 de dolari).
Va multumesc tare mult!
Sa va fie de folos :)