Forum Discuţii juridice Executare silită Executare cont salariu si salariu la angajator in ...
Discuție deschisă în Executare silită

Executare cont salariu si salariu la angajator in acelasi timp

Buna ziua,

Am si eu o intrebare si as avea mare nevoie de un raspuns. Am o poprire pe salariu pusa la angajator pt un credit de nevoi personale. Din salariu mi se vireaza pe card in mod automat doar 2/3. Acum mi-a venit o executare pt o situatie aparuta cu o companie de furnizari cablu/internet/telefonie mobila iar domnul executor mi-a pus poprire pe toate conturile, toate insemnand salariu si un card pe care se vireaza doar alocatia de stat a copilului. In acest moment am ambele conturi poprite, bancile ridica din umeri deoarece spun ca au nevoie de acord de la executor pentru a ridica poprirea ( desi alocatia de stat nu se poate executa silit ) iar pe contul de salariu din 2/3 cat se vireaza se va opri o alta parte de 1/3.
Ce pot sa fac? Alocatia copilului pe aceasta luna este virata executorului iar din salariu se va depasi 50% cat se poate executa. Cui sa ma adresez? Executorul nu imi raspunde si consider ca este un abuz ce face dansul.

Multumesc
Imi cer scuze daca nu am fost coerenta dar sunt foarte suparata. Deci din salariu se opreste deja 1/3 pt prima poprire, executor pt cea de-a 2 poprire a facut demersuri direct pe contul de salariu, nu vrea sa o faca la firma pt ca stie ca va obtine doar diferenta de procent de pana la 50% din salariu conf legislatiei, asa ca va popri 33% din ce imi ramane dupa prima poprire. Plus ca mi-au luat din cont alocatia de stat a copilului si il intretin singura. E legal ce face?