Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Inregistrarea bonurilor fiscale
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Inregistrarea bonurilor fiscale

Buna ziua!

Am o intreprindere individuala.
Referitor la inregistrarea bonurilor fiscale, as vrea sa stiu urmatoarele:
-daca mai exista limita de suma;
-daca se mai pot inregistra bonurile atasate la NIR, sau doar la factura, ordin de deplasare, respectiv decont de cheltuieli (as vrea sa stiu si unde se poate vedea un model de decont pentru cheltuieli interne);
-daca se pot inregistra bonuri pe care nu sunt trecute toate produsele detaliat;
-bonurile trebuie sa includa datele cumparatorului?
-decontul de cheltuieli se face o data pe luna, sau de cate ori faci cumparaturi?

Multumesc anticipat!
-daca mai exista limita de suma;

Nu exista limita. Exista limita in ceea ce priveste deducerea TVA-ului.

Cod fiscal ART. 155 Facturarea
(11) Persoana impozabilă care are obligaţia de a emite facturi conform prezentului articol, precum şi persoana impozabilă care optează pentru emiterea facturii potrivit alin. (10) pot emite facturi simplificate în oricare dintre următoarele situații:

a) atunci când valoarea facturilor, inclusiv TVA, nu este mai mare de 100 euro. Cursul de schimb utilizat pentru determinarea în euro a valorii facturii este cursul prevăzut la art. 139^1;

ART. 146 Condiţii de exercitare a dreptului de deducere
(1) Pentru exercitarea dreptului de deducere a taxei, persoana impozabilă trebuie să îndeplinească următoarele condiţii:

a) pentru taxa datorată sau achitată, aferentă bunurilor care i-au fost ori urmează să îi fie livrate ori serviciilor care i-au fost ori urmează să îi fie prestate în beneficiul său de către o persoană impozabilă, să deţină o factură emisă în conformitate cu prevederile art. 155, precum şi dovada plăţii în cazul achiziţiilor efectuate de către persoanele impozabile obligate la aplicarea sistemului TVA la încasare, respectiv de către persoanele impozabile care achiziționează bunuri/servicii de la persoane impozabile care au aplicat sistemul TVA la încasare ; .)
Norme:

(3) Pentru achiziţiile de bunuri şi servicii pe bază de bonuri fiscale emise în conformitate cu prevederile Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 28/1999 privind obligaţia agenţilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, deducerea taxei poate fi justificată cu bonurile fiscale care îndeplinesc condiţiile unei facturi simplificate în conformitate cu prevederile art. 155 alin. (11), (12) şi (20) din Codul fiscal dacă furnizorul/prestatorul a menţionat pe bonul fiscal cu ajutorul aparatului de marcat electronic fiscal codul de înregistrare în scopuri de TVA al beneficiarului. Prevederile acestui alineat se completează cu cele ale pct. 45.

Adica puteti deduce tva-ul din bon fiscal in conditiile de mai sus.

-daca se mai pot inregistra bonurile atasate la NIR, sau doar la factura, ordin de deplasare, respectiv decont de cheltuieli (as vrea sa stiu si unde se poate vedea un model de decont pentru cheltuieli interne);

Inregistrarea în contabilitate a bunurilor achiziţionate sau a cheltuielilor efectuate de entitate şi achitate pe bază de bon fiscal (cu numerar sau card bancar), se poate efectua dacă:

a) entitatea solicită furnizorului factura aferentă bunurilor livrate sau serviciilor prestate, având ca anexă bonul fiscal emis de aparatul de marcat electronic fiscal

sau

b) entitatea justifică cheltuielile efectuate fie prin documente care atestă intrarea în gestiune a bunurilor achiziţionate, fie cu alte documente, cum sunt: ordin de deplasare, decont de cheltuieli, la care se anexează bonul fiscal, documentele respective fiind avizate de persoana care aprobă efectuarea acestor cheltuieli.

Cautati pe net Decont cheltuieli cod 14-5-5 prevazut de ordin 3055/2008 care se adapteaza pentru intern.

-daca se pot inregistra bonuri pe care nu sunt trecute toate produsele detaliat;

Potrivit OUG 28 /1999:

Art. 4. - (1) Bonul fiscal este documentul emis de aparatul de marcat electronic fiscal, care trebuie să cuprindă cel puţin: denumirea şi codul fiscal ale operatorului economic emitent; adresa de la locul de instalare a aparatului de marcat electronic fiscal; logotipul şi seria fiscală ale aparatului; numărul de ordine; data şi ora emiterii; denumirea fiecărui bun livrat sau serviciu prestat; preţul sau tariful unitar; cantitatea; valoarea pe fiecare operaţiune, inclusiv taxa pe valoarea adăugată, cu indicarea cotei de taxă; valoarea totală a bonului, inclusiv taxa pe valoarea adăugată; valoarea totală a taxei pe valoarea adăugată pe cote de taxă, cu indicarea nivelului de cotă; valoarea totală a operaţiunilor scutite de taxa pe valoarea adăugată, precum şi valoarea altor taxe care nu se cuprind în baza de impozitare a taxei pe valoarea adăugată, dacă este cazul.

Art. 10. - Constituie contravenţii următoarele fapte dacă, potrivit legii penale, nu sunt considerate infracţiuni:
c) emiterea bonului fiscal conţinând date eronate sau fără ca acesta să conţină toate datele prevăzute la art. 4 alin. (1);
....
Art. 11. - (1) Amenzile pentru contravenţiile prevăzute la art. 10 se aplică operatorilor economici, cu excepţia celor prevăzute la art. 10 lit. d), astfel:

a) faptele prevăzute la art. 10 lit. c), e), g) şi o) se sancţionează cu amendă de la 2.000 lei la 4.000 lei;

Deci furnizorul e obligat sa emita bonul conform OUG 28/1999. Desi teoretic nu ar trebuie sa acceptati astfel de bonuri, care incalca prevederile legale, d-voastra intocmiti NIR-ul care sa reflecte ce s-a cumparat daca e vorba de bunuri.

-bonurile trebuie sa includa datele cumparatorului?

Numai daca doriti sa deduceti TVA-ul. In acest caz furnizorul va marca codul de inregstrare in scopuri de TVA.

-decontul de cheltuieli se face o data pe luna, sau de cate ori faci cumparaturi?

Nu exista un termen. Totusi ar trebui intocmit macar o data pe luna, la sfarsit de luna.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Multumesc foarte mult pentru raspunsurile detaliate pe care mi le-ati dat!
iaurel a scris:

Multumesc foarte mult pentru raspunsurile detaliate pe care mi le-ati dat!

Cu placere. Sa va fie de folos.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Buna ziua
Va rog sa ma ajutati sa incep cu dreptul completarea registrului de incasari si plati. Cum inregistrez cheltuielile de la infiintare? am cheltuieli de infiintare in octombrie si incasari abia in noiembrie. Multumesc anticipat