Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... lovire - pedeapsa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

lovire - pedeapsa

Buna ziua,

Acum cateva saptamani am iesit intr-o seara in club, am baut ceva pana am fost ametit destul de bine.Si inauntra am avut o mica altercatie cu cineva, dar problema cand am iesit din club si am plecat acasa ne-am intlanit cu respectivii pe drum, si datorita starii in care eram pe unul(cel care ma jignise si se luase de mine in club) din ei l-am lovit si i-am provocat o zgarietura la arcada.Politia comunitara era peste drum, au vazut intamplarea si au intervenit, am fost dus la sectie de politie comunitara unde mi s-a zis ca am primit amenda 2000 ron, nu am vrut sa o semnez si nu mi-au dat voie sa vad ce au scris in procesul verbal.Ulterior am fost dus la o sectie de politie unde vatamatul a depus plangere impotriva mea, am dat declaratii cu ce s-a intamplat fiecare cu varianta lui, iar politistul de la sectie cel care mi-a luat declaratia mi-a impus sa scriu in declaratie ce a vrut, speriat si ametit fiind am scris exact ce mi-a dicatat si mi-a spus ca urmeaza sa fim chemati la sectie.Acum mi-a sosit amenda acasa, care defapt nu a fost o amenda ci doar un avertisment pentru deranjarea linistii publice(striga in strada provocand scandal) nu este scris nimic de lovire.Persoana vatamata nu si-a scos certificat medico legal pentru lovitura primita si acum imi solicita 1500ron pentru a isi retrage plangerea.Ce sanse am daca in instanta spun adevarul, primesc amenda penala?Teoretic va fi cuvantul martorilor mei impotriva martorilor lui, pentru ca acei politisti comunitari nu vor veni niciodata la politie sa declare cele intamplate pentru ca am un proces verbal in care nu este scris nimic de lovire.

Va multumesc,
Sa inteleg ca l-ati lovit pe cel care v-a jignit ?atunci am putea retine scuza provocarii....Consumul alcoolului in vederea comiterii de infractiuni constituie circumstanta agravanta....
Daca acest consum a fost unul accidental , se poate retine chiar o circumstanta atenuanta...
PRocesul verbal poate fi contestat , in termen de 15 zile de la comunicare , cu o plangere adresata judecatoriei !

Cat despre infractiunea de loviri sau alte violente , impacarea / respectiv retragerea plangerii inlatura raspunderea penala.
Va sfatuiesc sa dati declaratia de impacare in fata notarului public.

Succes.
Da, pe cel care m-a jignit l-am lovit.Am consumat alcool deoarece un prieten a fost promovat la locul de munca si ne-a scos in club.Nu voi contesta procesul deoarece este doar un avertisment pentru deranjarea linistii publice. Pe mine m-ar interesa daca am sanse ca judecatorul sa dea o amenda administrativa avand in vedere ca este prima mea fapta nu sunt recidivist si imi recunosc fapta, pentru ca mi se pare exagerat pentru un pumn sa dau 1500ron.

multumesc,
pentru un pumn altii platesc si 5-6.000euro...
ganditi-va daca nu cumva ati fost provocat...ca atunci ati putea obtine achiatarea.

av.m.vasilescu
Am fost provocat in club, in afara clubului nu am mai fost provocat.Din cauza sunt curios ce as putea pati in cel mai rau caz daca mi-as recunoaste fapta.

multumesc,
Oricum se retine scuze provocarii.Va sfatuiesc sa colaborati cu agentii de politie , sa aveti o conduita buna dupa savarsirea faptei , intrucat acestea sunt apreciate ca si circumstante atenuante judiciare
Daca va retrage plangerea , este inlaturata raspunderea penala .