avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 733 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Concediu medical pentru un contract part time
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Concediu medical pentru un contract part time

Buna ziua
Am un angajat care a avut CM toata luna cu cod de indemnizatie 01 . Acesta are un contract part time pe o ora cu un salariu de incadrare de 100 lei .
Va rog sa ma ajutati sa calculez restul de plata , deoarece mie i-mi da un net negativ .
Am doua CM-uri : septembrie (initial ) si octombrie (in continuare ) .
I-mi trebuiesc doua calculatii .

Multumesc frumos . As avea nevoie de un raspuns urgent deoarece trebuie sa pregatesc statul de plata .
Ultima modificare: Joi, 17 Octombrie 2013
VeneciucAngelica, utilizator
Cel mai recent răspuns: VeneciucAngelica , utilizator 14:16, 3 Decembrie 2013
mergeti cu un singur calcul.Pe spatele concediului scrie la fiecare cod cit se plateste in procent.mergeti pentru sept cu initial si ptr oct cu acelasi calcul in continuare,ultimele 6 luni inainte de a intra omul in concediu(100*6/NR DE ZILE LUCRATOARE DIN LUNILE ACESTEA)
Stiu ca scrie pe spatele CM-ului cu cat se plateste codul 01 .
75 %
Va rog sa ma ajutati cu calcului pentru ca veti vedea ca netul este cu minus
Baza calcul cas este determinata ca :
brut pt impozitare - cat concedii medicale + diferenta baza cas (numai pentru concedii medicale)
unde
diferenta baza cas este determinata ca : 35%*salariu mediu pe economie*nr zile cm/nr zile lucratoare
In cazul nostru avem: 35**2223*21/21 = 778

baza calcul cas = 100- 100 +778 = 778

cas = 778*10.5% = 82

75 % *100 lei = 75 lei CM


Inseamna ca se retine mai mult decat primeste: 75lei indemn.-82 CAS = -7 lei mai trebuie omul sa aduca bani , mai bine isi ia concediu neplatit.
N-are trebui baza CAS sa se calculeze in functie de ce fractiunea de norme? In cazul nostru part time o ora 778/8 ?
Adica omul cotizeaza si cand se imbolnaveste statul ii ia salariul?
multumesc !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul concediu medical cod 01 si prenatal cod 08 pentru februarie 2013 denisimona denisimona Buna ziua, Va rog sa ma ajutati la calculul salariului net pentru luna februarie 2013. De la 1 pana pe 15 feb. 2013 (11 zile lucratoare) am fost in concediu ... (vezi toată discuția)
Cum calculez salariu cu co si cm in aceeasi luna? anna_karenina anna_karenina Buna ziua. Va rog sa ma invatati cum se calculeza salariul pentru o luna in care ai si CM in luna respectiva. Salariile brute pt anul 2013: ianuarie 1826 lei; ... (vezi toată discuția)
Calcularea unui concediu medical cu codul 14 ( tumora canceroasa) onciuadrian onciuadrian Este vorba de tatal meu si as vrea sa stiu anumite detalii. Este angajat cu 4 ore, cu un salar de 350 Ron, pensionat de boala . A fost operat de neoplasm la ... (vezi toată discuția)