Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Achizitionare imobil cu CF de POD
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Achizitionare imobil cu CF de POD

Buna ziua,

As dori sa achizitionez un imobil situat la podul inalt al unui bloc de apartamente. Sunt 2 lucruri care ma framanta:

1. acest bloc are autorizatie de constructie pentru P+2, dar apartamentul in cauza este practic situat la etajul 3, fiind in pod. Pe CF scrie etaj POD, numar apartament POD 2, cu suprafata de 92mp.

2. in schita apartamentului apare spatiu gol, nu sunt facute compartimentari, dar in realitate este compartimentat (3 camere, baie, bucatarie). In plus, fiind podul destul de inalt, s-a facut scara interioara, astfel incat apartamentul este dispus pe 2 nivele (la nivelul 2 compartimentarea este: 1 camera, baie, dressing), iar suprafata totala ajunge 117mp, desi in CF scrie 92mp.

Intrebarea mea este, care sunt riscurile la care ma supun daca as achizitiona acest apartament, avand in vedere ca in CF este pod, dar in realitate este apartament locuibil?

Multumesc
Faceti demersurile de cuparare prin notar si in mod sigur acesta va autentifica actul de vanzare-cumparare dupa ce se verifica legalitatea constructiei, actele existente... Notarul va poate indruma catre un specialist in cadastru care sa faca masuratorile si sa intabuleze la OCPI imobilul asa cum este in realitate si nu cum apare acum pe acte.