Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Noul cod penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Noul cod penal

Buna ziua...ma poate ajuta cineva cu un raspuns.am inteles ca in februarie 2012 se va schimba noul cod penal.imi poate spune cineva daca in faptele cu violenta se va schimba ceva...sau pentru violuri...
Stimată doamnă @alina301186

Vă rog să n mai dublați întrebările postate.

Conform Regulamentului Forumului, nu este posibilă adresarea aceleiași întrebări pe mai multe secțiuni ale forumului.

În acest sens, Regulamentul prevede:
3.3. Nu adresa aceeasi întrebare pe mai multe sectiuni ale forumului si nu deschide acelasi topic de mai multe ori. In acest caz topicurile si/sau raspunsurile in plus vor fi sterse de administratori sau moderatori.

Acesta a fost motivul pentru care întrebarea dvs postată pe secțiunea CEDO a fost ștearsă de mine.

În ceea ce privește întrebarea propriu-zisă, puteți angaja un avocat din România, care, evident vorbește limba maternă, dacă aceasta este dorința dvs. CEOD nu obligă, nicidecum, la angajarea unor avocați din Strasbourg.

Totuși, ar trebui să aveți în vedere că procedura în fața CEDO se desfășoară în două etape.
Prima etapă, etapa admisibilității în principiu a cererii poate fi susținută în română, dar cea de-a doua, după comunicarea cauzei Statului Român - respectiv etapa subsecventă admisibilității în principiu, se desfășoară în limbile oficiale ale Curții, franceză și engleză.

Ar fi, deci, util pentru dvs, să căutați un avocat nu vorbitor exclusiv de română, cât și al limbilor oficiale CEDO.

Cu stimă.