Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie de intretinere pentru fostul sot
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie de intretinere pentru fostul sot

Buna ziua,
O ruda a divortat si fosta sotie il da in judecata pentru a i se plati pensie de intretinere. Cei doi au copil minor pentru care barbatul plateste pensie alimentara de 7 ani, sotia nu a muncit niciodata si acum motiveaza ca este in imposibilitate de a munci deoarece in urma cu 14 ani (la nasterea fiului) - i s-a extirpat uterul ....Sotia nu este luata in evidenta medicului de familie ca suferind de vreo afectiune (nici macar tratament pentru motivul invocat de ea nu exista)...In conditiile in care casnicia celor doi dureaza de 18 ani, sotia nu are afectiuni medicale care sa justifice faptul ca nu munceste (are 45 de ani),sotia are apartament dat cu uzufruct de parinti (sotul nu are proprietati), vreau sa intreb daca sotia are sanse de a obtine pensia de intretinere si daca motivul desfacerii casniciei are rol in stabilirea eventualei obligatii de plata a sotului.
Va multumesc.
In concordanta cu prevederile art. 389 din Noul Cod Civil, prin desfacerea casatoriei, obligatia de intretinere intre soti inceteaza, sotul divortat avand dreptul la intretinere daca se afla in nevoie datorita incapacitatii de munca aparute inainte de casatorie sau in timpul acesteia, precum si in cazul in care incapacitatea intervine in termen de un an de la data desfacerii casatoriei, cu conditia ca respectiva incapacitate sa fie cauzata de o imprejurare care are legatura cu casatoria.
Dreptul la intretinere presupune intrunirea, cumulativa, a doua cerinte importante: starea de nevoie a celui care pretinde intretinere, determinate de incapacitatea de a munci si existenta mijloacelor necesare a celui obligat la intretinere. Extirparea uterului nu poate da o incapacitate de munca permanenta, ci eventual temporara.