Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata fara diminuare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata fara diminuare

Buna ziua.Sunt educatoare, nascuta la 23.08.1955 si lucrez de la 01.09 1975.In perioada 01.12.2014-18.02.2005 si 01.10.2005-11.03.2006 am fost in conediu fara plata.Rugamintea mea este sa-mi spuneti cand pot iesi la pensie anticipata fara diminuare.Cand ar trebui sa-mi depun dosarul?.Multumesc anticipat.
Cand veti indeplini conditia de stagiu de 38 de ani si 2 luni.
La acest moment aveti un stagiu de aproximativ 37 ani si 6 luni.
Am luat in calcul 01/12/2004,in loc de 2014.
Sa inteleg ca prin aprilie,mai 2014 imi pot depune dosarul? Cand mai exact?Cum se procedeaza,ce sa contina dosarul?.Mii de multumiri........

1. Pentru o femeie nascuta in august 1955 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 2 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. La 01.11.2013 dvs. aveti un stagiu efectiv de cotizare de 37 de ani, 5 luni si 3 zile.

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 60 de ani si 2 luni, in octombrie 2015;
- pensie anticipata (fara diminuare), oricand de acum inainte, daca veti avea un stagiu de cotizare de 38 de ani si 2 luni (dvs. va lipsesc 7 luni).
- pensie anticipata partiala, oricand de acum inainte.

4. - Incepand cu 23 mai 2014 puteti solicita pensie anticipata.
- Actele necesare le gasiti aici:
[ link extern ]
Buna seara.Mi-am depus dosarul de pensionare(la cerere fara diminuare) pe 27 iunie 2014(D.N-23.08.1955)din invatamant ,pentru a intra in pensie de la 1 iulie 2014.E corect sa beneficiez de la aceasta data?Daca nu,de cand?Multumesc pentru raspuns,oricare ar fi.