Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Se poate anula suspendarea?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Se poate anula suspendarea?

daca am 5 condamnari cu inchisoare cu suspendare iar la al 5lea proces primesc o amenda administrativa (cauza de nepedepsire) judecatorul poate sa anuleze suspendarile conform art 85? sau trebuie sa existe o condamnare si in ultimul dosar ca sa poata anula?
Trebuie să existe o nouă condamnare care să impună anularea hotărârii , în vederea contopirii infracțiunilor concurente, Amenda administrativă nu conduce la anulare.
unde gasesc textul de lege referitor la contopirea pedepselor in caz de concurs?
In codul penal.
Daca se face contopire se poate si sa ramaneti la suspendare.
Depinde insa de pedepse si daca aplica sau nu spor de pedeapsa.
Art 36 cod penal .
aplicarea unei amenzi (pt fals in inscrisuri sub semnatura privata) constituie condamnare si impune anularea suspendarii primite anterior?