Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Proba traseu-calificativ respins
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Proba traseu-calificativ respins

Buna seara,
Am dat proba teoretica pentru obtinere permis auto pe data de 07 oct.2013 cu calificativ admis,pe 25 oct 2013 am fost respinsa la traseu.Intrebarea mea este cand pot sustine din nou proba teoretica(sala)?Pot merge saptamana viitoare sa sustin proba teoretica(sala) si sa fiu programata pentru traseu dupa 15 zile de la data in care am fost respinsa la proba practica?sau sala trebuie sa o sustin peste 15 zile de la data respingerii la traseu?
Ordinul 268/2010 modificat si completat de OMAI 82-2013
privind procedura de examinare pentru obtinerea permisului de conducere

Art. 12. -
(1) Candidatii declarati respinsi se pot prezenta in vederea programarii pentru o noua examinare numai dupa o perioada de cel putin 15 zile de la data declararii ca respinsi, dar nu mai tarziu de un an de la absolvirea cursurilor.