Forum Discuţii contabile şi ... Accize, alte taxe Ecotaxa pungi de plastic magazin
Discuție deschisă în Accize, alte taxe

Ecotaxa pungi de plastic magazin

Buna ziua

Referitor la ecotaxa care se plateste pentru pungile de plastic care exista in magazin gratis sau la vanzare.
Daca aceste pungi sunt importate de la sediul principal si sunt personalizate cu numele firmei, suntem obligati sa platim ecotaxa pt ele? Pungile sunt din plastic.

Va multumesc pentru raspuns.
Da. Operatorii economici care introduc pe piata nationala pungi si sacose pentru cumparaturi (care nu sunt biodegradabile) sunt supuse taxarii.
tw0w, utilizator