Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Facturare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Facturare

pentru o factura emisa catre o firma din REPUBLICA MOLDOVA trebuie sa facturez fara TVA cu taxare inversa?
Livrarea de marfuri sau prestarea de servicii catre un partener din Republica Moldova este considerat export si se factureaza fara TVA.

Taxarea inversa se aplica livrarilor intracomunitare care au alt regim de inregistrare in contabilitate si declarare la fisc.
Exportul de bunuri este scutit de TVA cu drept de deducere.

Cod Fiscal, art. 143 prevede ca:

"1) Sunt scutite de taxă:

a) livrările de bunuri expediate sau transportate în afara Comunităţii de către furnizor sau de altă persoană în contul său>"