Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Indreptare greseala?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Indreptare greseala?

In motivarea unei sentinte instanta stabileste ca dobanda fiscala trebuie acordata de la data platii taxei.
In partea finala(cred ca dispozitiv se numeste) este mentionata dobanda fiscala de la data expirarii termenului de 45 de zile.
Ce trebuie facut pt ca in partea finala sa fie trecuta dobanda la care face referire in motivare? Recurs sau cerere de indreptare/lamurire/completare?

Adresati-va instantei cu o cerere de indreptare a erorii materiale din dispozitivul sentintei, conform:

Art. 442 cod procedura civila:

Indreptarea hotararii

(1) Erorile sau omisiunile cu privire la numele, calitatea si sustinerile partilor sau cele de calcul, precum si orice alte erori materiale cuprinse in hotarari sau incheieri pot fi indreptate din oficiu ori la cerere.
(2) Instanta se pronunta prin incheiere data in camera de consiliu. Partile vor fi citate numai daca instanta socoteste ca este necesar ca ele sa dea anumite lamuriri.
(3) In cazul hotararilor, indreptarea se va face in ambele exemplare ale hotararii.
Va multumesc pt raspuns.
Va doresc o zi buna.