Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... e-mail CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

e-mail CEDO

Am citit de mai multe ori ca se poate sesiza CEDO prin email, dar n-am gasit nicaieri adresa de email. Stie cineva aceasta adresa?
Stimat forumist,

Ați înțeles greșit.

În acest moment, în ceea ce privește plângerile îndreptate împotriva Statului Român, nu se poate sesiza Curtea Europeană a Drepturilor Omului prin intermediul e-mail-ului.

De fapt, singura sesizare valabilă a CEDO este cea făcută prin intermediul serviciilor poștale.

Mai mult, deși CEDO acceptă posibilitatea transmiterii prin fax a cererilor, această posibilitate este prevăzută exclusiv cu titlu de redundanță, neavând valoare de învestire.

În acest sens, chiar CEDO arată clar aceast lucru, pe site-ul oficial:

Applications to the Court must be sent by post to the following address, even if they have been faxed beforehand:
The Registrar
European Court of Human Rights
Council of Europe
F-67075 Strasbourg cedex
Fax: +33 (0)3 88 41 27 30

Ceea ce dvs ați înțeles, nu se aplică, în acest moment, dacât în cazul a două State: Suedia și Olanda. În aceste cazuri aparte, CEDO nu face o discriminare, ci încearcă să testeze noul mod de introducere a aplicaților on-line, respectând anumite criterii de securizare. Este vorba, deci, de transmiterea on-line cu titlu de probare a sistemului și nu în ceea ce privește Statul Român.

Cu stimă.

andreigrigoriu, moderator