Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reprezentativitate sindicat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reprezentativitate sindicat

Buna seara.
Daca un sindicat ditr-o unitate este afiliat la o confederatie sindicala, el a dobandit automat reprezentativitatea in unitate sau trebuie sa se adreseze cu o cerere la judecatorie pentru aceasta?
Îndeplinirea condiţiilor de reprezentativitate a organizaţiilor sindicale se constată, la cererea acestora, de către instanţele judecătoreşti, după cum urmează:
a) la nivel naţional şi de ramură, de către Tribunalul Municipiului Bucureşti;
b) la nivel de unitate, de către judecătoria în a cărei rază teritorială se află sediul unităţii.