avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 225 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Drept de autor privind legislatia
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Drept de autor privind legislatia

Buna ziua,

Am o intrebare referitoare la legile statului -- acestea sunt protejate de drepturi de autor ?

Ca un exemplu, daca vreau sa copiez toata legea contabilitatii pe un site propriu, am nevoie de o licenta, sau permisiune, sau altceva ?

Am studiat legea drepturilor de autor, si vad la cap. III, art. 9, punctul b:

Nu pot beneficia de protectia legala a dreptului de autor urmatoarele:
b) textele oficiale de natura politica, legislativa, administrativa, judiciara si traducerile oficiale ale acestora;


Vreau sa stiu daca asa este, sau imi scapa vreun detaliu.

Multumesc !
Cel mai recent răspuns: ciprian88m , utilizator 10:52, 5 Noiembrie 2013
Textul de lege nu are drepturi de autor, deci puteti copia doar textul, pentru a fi sigur ca nu incalcati drepturile altora asupra simbolurilor sau marcilor folosite in publicatia care a prezentat textul legii.
Buna ziua,

OK, am inteles.

Deci pot prelua textul de lege din Monitorul Oficial, nu ?

Multumesc !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturi de autor pentru stiri dl.Escu dl.Escu Buna ziua, Vreau sa imi fac un site cu articole. Ma gandeam sa copiez niste articole de pe alte site-uri. Este ilegal ce vreau sa fac? Pe site-ul respectiv ... (vezi toată discuția)
Intrebare despre copyright! Borsec Borsec Buna ziua! vreau sa va rog daca puteti sa-mi raspundeti la o intrebare in legatura cu drepturile de ... (vezi toată discuția)
Plagiat octapesik octapesik as vrea sa stiu ce urmari juridice are faptul ca plagiezi ceva,de exemplu un articol. este plagiatul o infractiune? as dori cat mai multe informatii. va ... (vezi toată discuția)