Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Drept de autor privind legislatia
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Drept de autor privind legislatia

Buna ziua,

Am o intrebare referitoare la legile statului -- acestea sunt protejate de drepturi de autor ?

Ca un exemplu, daca vreau sa copiez toata legea contabilitatii pe un site propriu, am nevoie de o licenta, sau permisiune, sau altceva ?

Am studiat legea drepturilor de autor, si vad la cap. III, art. 9, punctul b:

Nu pot beneficia de protectia legala a dreptului de autor urmatoarele:
b) textele oficiale de natura politica, legislativa, administrativa, judiciara si traducerile oficiale ale acestora;

Vreau sa stiu daca asa este, sau imi scapa vreun detaliu.

Multumesc !
Textul de lege nu are drepturi de autor, deci puteti copia doar textul, pentru a fi sigur ca nu incalcati drepturile altora asupra simbolurilor sau marcilor folosite in publicatia care a prezentat textul legii.
Buna ziua,

OK, am inteles.

Deci pot prelua textul de lege din Monitorul Oficial, nu ?

Multumesc !