Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua, ce se poate intampla daca am 3 dosare ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua, ce se poate intampla daca am 3 dosare penale unul de furt si 2 de violare de domiciliu si la ala cu furt sia retras plangerea.Multumesc

Buna ziua ce se poate intampla daca am 3 dosare penale unul de furt si 2 de violare de domiciliu si la ala cu furt sia retras plangerea.Multumesc
La cel de furt nu se putea retrage plângerea, poate detaliaţi puţin .
Probabil a revenit, si a zis ca nu i s-a mai furat nimic, etc.
Pai la ala cu violare de domiciliu nu e retrase plangerea ce poate sa mi se intample??
Este vorba de un concurs de infracţiuni. Furtul este infracţiune urmărită din oficiu, asta însemnând că şi în situaţia în care plângerea este retrasă, poliţia va face cercetările necesare şi veţi fi pedepsit.
Furtul este pedepsit cu închisoare de la 1 la 12 ani şi violarea de domiciliu cu închisoare de la 6 luni la 4 ani.
Fiind vorba de infracţiuni pedepsite cu închisoarea, se vor stabili pedepsele pentru fiecare infracţiune în parte, se va aplica pedeapsa cea mai grea, care va putea fi sporită până la maximul ei special şi în caz că nu va fi îndestulătoare, se va putea aplica şi un spor de până la 5 ani.