Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Neconcordante privind denumirea asociatiei
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Neconcordante privind denumirea asociatiei

Buna ziua,

Reprezint o asociatie a persoanelor cu handicap si in acest moment am demarat formalitatile pt. obtinerea unei autorizatii, dar ne lovim de urmatoarea problema: denumirea asociatiei asa cum rezulta din dovada disponibilitatii denumirii, respectiv incheierea eliberata de judecatorie, difera de denumirea din actul constitutiv, statut si certificatul de inregistrare in scopuri de TVA.
Mai exact in statut, actul constitutiv si certificatul de inregistrare in scopuri de TVA, denumirea asociatiei este "Asociatia persoanelor cu handicap XYZ" pe cand in incheierea de la judecatorie denumirea este "Asociatia persoanelor cu handicap XYZ Cluj-Napoca".
Prin urmare, neconcordanta consta in numele localitatii care apare in incheierea de la judecatorie dar nu apare in statut, actul constitutiv si certificatul de TVA.
Cum fac sa le aduc la un numitor comun? Precizez ca asociatia a fost infiintata acum 12 ani.
Presupun(dar as prefera sfatul D-voastra) ca in cazul statului si actului constitutiv e suficient un act aditional autentificat la notar. Nu stiu daca mai trebuie depus ceva la judecatorie, avand in vedere ca denumirea din incheierea judecatoreasca este cea corecta.
Dar in cazul certificatului de inregistrare in scopuri de TVA cum procedez ca sa modific denumirea?

Multumesc anticipat pentru raspuns,
Cipriana
ciprianam, utilizator
De regula denumirea care se regaseste in Hotararea Judecatoreasca este cea care ar trebui sa fie conforma cu actele depuse, si nu invers. In situatia in care asociatia a fost constituta dupa anul 2000 cand se elibera disponibilitatea denumirii, denumirea ar trebui corelata cu acel document.
Dupa caz se poate face:
- cerere de indreptare eroare materiala din HJ. si ulterior modificarea tuturor actelor emise in baza acestei hotarari (certificatul de inregistrare in scop de TVA, etc)
- act aditional la Statut si Actul constitutiv pentru corectarea acestora conform denumirii din HJ. Ele trebuie depuse la judecatorie si emisa o noua hotarare. Se poate face astfel si precizarea in incheiere despre remedierea unei erori materiale din actele constitutive
Pentru corectarea certificatului, odata ce ati obtinut HJ de la unul din punctele de mai sus, depuneti o cerere la Admin Financiara (Declaratia 010) si copie dupa HJ + certificatul in original
Multumesc mult pt. raspuns.

Cipriana