Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Am mostenit 16 % dintr-un apartament in urma decesului mamei. Celelalte parti au revenit tatalui si surorii. Tatal a facut acte pe partea cuvenita lui, surorii mele.Doresc sa obtin banii pe partea mostenita( 16%). Sora refuza sa-mi dea acesti bani desi ei parintii iau lasat ( cu act de vanzare -cumparare)si o casa si 84% din acest apartament. ce pot sa fac?
Cerere de iesire din indiviziune depusa in instanta.
cum stiu ce suma sa cer si ce taxe trebuie platite?
Imobilul se va evalua de catre un exeprt. dvs cereti sa i se atribuie casa si sa va dea sulta aferenta sultei dvs.
In prima faza evaluati dvs provizoriu imobilul, estimati cat ar valora pe piata si timbrati cu3 %din valoare.
Va trebui sa apelati si la un mediator pt informare si poate, daca dansa vine la mediere sa cadeti de acord si sa scutiti niste bani.
Cum necum, va trebui sa va dea sulta si va plati si cheltuieli de judecata.
3% din toata valoarea apartamentului sau 3 % din valoarea estimata pentru 16% din apartament?
Din valoarea apartamentului din pacate.