avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 967 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Am mostenit 16 % dintr-un apartament in urma decesului mamei. Celelalte parti au revenit tatalui si surorii. Tatal a facut acte pe partea cuvenita lui, surorii mele.Doresc sa obtin banii pe partea mostenita( 16%). Sora refuza sa-mi dea acesti bani desi ei parintii iau lasat ( cu act de vanzare -cumparare)si o casa si 84% din acest apartament. ce pot sa fac?
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 12:34, 20 Noiembrie 2013
Cerere de iesire din indiviziune depusa in instanta.
cum stiu ce suma sa cer si ce taxe trebuie platite?
Imobilul se va evalua de catre un exeprt. dvs cereti sa i se atribuie casa si sa va dea sulta aferenta sultei dvs.
In prima faza evaluati dvs provizoriu imobilul, estimati cat ar valora pe piata si timbrati cu3 %din valoare.
Va trebui sa apelati si la un mediator pt informare si poate, daca dansa vine la mediere sa cadeti de acord si sa scutiti niste bani.
Cum necum, va trebui sa va dea sulta si va plati si cheltuieli de judecata.
3% din toata valoarea apartamentului sau 3 % din valoarea estimata pentru 16% din apartament?
Din valoarea apartamentului din pacate.

Alte discuții în legătură

Partaj dificil! Tarzan2012 Tarzan2012 Doua surori au dezbatut succesiunea dupa tatal lor. Au mostenit o casa si teren. De taiat casa pe din doua nu se poate,asa ca sora A.i-a propus sorei B. ca ... (vezi toată discuția)
Mama poate in timpul vietii sa vanda partea din apartament ? karmenaurelia karmenaurelia Suntem o familie formata din 2 surori si mama parinte supravietuitor. Datorita caracterului rau voitor a surorii fata de mama, aceasta din urma doreste ca ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare cumparare iulia14 iulia14 buna seara am o problema si sper din suflet sa ma ajutati.Suntem 3 surorii ,mama mea a facut contract de vanzare cumparare surori mele MARA pe un apartament ... (vezi toată discuția)