Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Acordul tatalui pentru scoaterea copilului din tara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Acordul tatalui pentru scoaterea copilului din tara

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarele 2 situatii:
1. Parinti necasatoriti, tatal apare in certificatul de nastere al copilului, copilul poarta numele de familie al tatalui - pot scoate copilul din tara (in concediu) fara acordul tatalui?
2. Parinti necasatoriti, tatal apare in certificatul de nastere al copilului, copilul poarta numele de familie al mamei - pot scoate copilul din tara (in concediu) fara acordul tatalui?

In afara de aceasta situatie, exista altele in care nu ar fi necesar acordul tatalui daca copilul poarta numele de familie al mamei? Ar fi acesta un avantaj la declararea copilului?

PS Mentionez ca am mai gasit un subiect cu aceasta tema, insa nu am regasit aceeasi problema.

MULTUMESC!
Indiferent de numele copilului, daca legal are un tata care este viu, atunci copilul are nevoie si de acordul lui pentru a parasi tara.
Avantajele recunoasterii copilului de catre tata sunt in functie de persoana tatalui: de cele mai multe ori sunt avantaje, exista si cazuri cand e un dezavantaj. depinde pentru cine.
Va MULTUMESC f mult tuturor!