Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu medical in perioada de preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu medical in perioada de preaviz

Buna seara.
As dori un raspuns la urmatoarea situatie:
Mi-am dat demisia de la firma unde lucram. Am intrat in preaviz . Intre timp, m-am imbolnavit si am avut 14 zile concediu medical >Cand m-am intors la locul de munca sa-mi reiau activitatea pentru incheierea perioadei de preaviz(mai aveam 6 zile lucratoare)mi sa spus ca mi s-a incheiat preavizul in timpul concediului medical si urmeaza sa-mi elibereze decizia de incheere a contractului de munca cu data respectiva .
Cum sa procedez intr-o asemenea situatie?
Cum este corect legal?
Multumesc.
Preavizul este suspendat pe perioada concediului medical si se va relua imediat dupa incetarea concediului medical.

Potrivit Codului Muncii:
Art. 49
(6) In cazul suspendarii contractului individual de munca se suspenda toate termenele care au legatura cu incheierea, modificarea, executarea sau incetarea contractului individual de munca, cu exceptia situatiilor in care contractul individual de munca inceteaza de drept.

Art. 50
Contractul individual de munca se suspenda de drept in urmatoarele situatii:
....
b) concediu pentru incapacitate temporara de munca;

Art. 75
(1) Persoanele concediate in temeiul art. 61 lit. c) si d), al art. 65 si 66 beneficiaza de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 20 de zile lucratoare.
(3) In situatia in care in perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator, cu exceptia cazului prevazut la art. 51 alin.(2).

Art.81
.....
(6) In situatia in care in perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator.

In speta, puteti contesta deciza de incetare a c.i.m. Angajatorul va privat de plata a 6 zile lucratoare de preaviz , in acest sens.