Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pot lua CO în timpul perioadei de previz?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pot lua CO în timpul perioadei de previz?

buna ziua

- pot lua concediul de odihna in perioada de concediere (in perioada de 20 zile)?
- se amana zilele zile ramase din concediere dupa efectuarea concediului de odihna ?

multumesc
Pe perioada preavizului acordat pentru concediere se poate lua CO .... zilele de CO neefectuate se vor compensa in bani la incetarea c.i.m.

CO nu suspenda perioada de preaviz.
dar concediul medical poate suspenda concedierea?

multumesc
Concediul medical suspenda termenul de preaviz acordat in cazul concedierii , dar si in cazul demisiei. Astfel:
Art.75 C.mun:
(1) Persoanele concediate in temeiul art. 61 lit. c) si d), al art. 65 si 66 beneficiaza de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 20 de zile lucratoare.
(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) persoanele concediate in temeiul art. 61 lit. d), care se afla in perioada de proba.
(3) In situatia in care in perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator, cu exceptia cazului prevazut la art. 51 alin. (2).

Art.81 C.mun.
(1) Prin demisie se intelege actul unilateral de vointa a salariatului care, printr-o notificare scrisa, comunica angajatorului incetarea contractului individual de munca, dupa implinirea unui termen de preaviz.
.....
(6) In situatia in care in perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator.
.....
Cornel Vasile, Consilier juridic