Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfacere CIM - Somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfacere CIM - Somaj

Buna ziua!

Lucrez de 15 ani la o firma si seful mi-a zis sa caut in alta parte un servici. Din 20 august sunt in C.O. ( 20 de zile ), iar dupa expirarea C.O. vreau sa beneficiez de indemnizatie de somaj, pana cand imi gasesc in alta parte un servici.

Daca plec in somaj pot beneficia de 20 de zile pentru C.O.?
Dupa expirarea C.O.( ? zile) pot sa ma duc in somaj?
Nu stiu cum sa procedez ca sa am dreptul la indemnizatie de somaj?

Va multumesc,
Marta
Daca plecati dvs de la firma prin demisie,nu veti beneficia de somaj. Seful trebuie sa va concedieze,dar inainte de a va concedia trebuie sa va dea un nr de zile in prezviz ( 15-20 zile) . Puteti sa va luati CO. si apoi sa va faca preaviz.
Nu faceti incetarea CIM prin demisie sau acordul partilor ca pierdeti somajul.
CO se poate lua si in preaviz, salariatul are toate drepturile date de CIM in preaviz.
Concediul medical suspenda preavizul, care va continua dupa terminarea acestuia.
ana_cer a scris:

CO se poate lua si in preaviz, salariatul are toate drepturile date de CIM in preaviz.

Imi puteti justifica printr-o lege acest lucru?

Va multumesc,
Marta
Va dau extrasele din Codul Muncii:

Demisia
ART. 81
(1) Prin demisie se înţelege actul unilateral de voinţã a salariatului care, printr-o notificare scrisã, comunicã angajatorului încetarea contractului individual de muncã, dupã împlinirea unui termen de preaviz.
(2) Angajatorul este obligat sã înregistreze demisia salariatului. Refuzul angajatorului de a înregistra demisia dã dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de probã.
(3) Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.
(4) Termenul de preaviz este cel convenit de pãrţi în contractul individual de muncã sau, dupã caz, cel prevãzut în contractele colective de muncã aplicabile şi nu poate fi mai mare de 20 de zile lucrãtoare pentru salariaţii cu funcţii de execuţie, respectiv mai mare de 45 de zile lucrãtoare pentru salariaţii care ocupã funcţii de conducere.
(5) Pe durata preavizului contractul individual de muncã continuã sã îşi producã toate efectele.
(6) În situaţia în care în perioada de preaviz contractul individual de muncã este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzãtor.
(7) Contractul individual de muncã înceteazã la data expirãrii termenului de preaviz sau la data renunţãrii totale ori parţiale de cãtre angajator la termenul respectiv.
(8) Salariatul poate demisiona fãrã preaviz dacã angajatorul nu îşi îndeplineşte obligaţiile asumate prin contractul individual de muncã.

ART. 38
Salariaţii nu pot renunţa la drepturile ce le sunt recunoscute prin lege. Orice tranzacţie prin care se urmãreşte renunţarea la drepturile recunoscute de lege salariaţilor sau limitarea acestor drepturi este lovitã de nulitate.
ART. 39
(1) Salariatul are, în principal, urmãtoarele drepturi:
a) dreptul la salarizare pentru munca depusã;
b) dreptul la repaus zilnic şi sãptãmânal;
c) dreptul la concediu de odihnã anual;
d) dreptul la egalitate de şanse şi de tratament;
e) dreptul la demnitate în muncã;
f) dreptul la securitate şi sãnãtate în muncã;
g) dreptul la acces la formarea profesionalã;
h) dreptul la informare şi consultare;
i) dreptul de a lua parte la determinarea şi ameliorarea condiţiilor de muncã şi a mediului de muncã;
j) dreptul la protecţie în caz de concediere;
k) dreptul la negociere colectivã şi individualã;
l) dreptul de a participa la acţiuni colective;
m) dreptul de a constitui sau de a adera la un sindicat;
n) alte drepturi prevãzute de lege sau de contractele colective de muncã aplicabile.
(2) Salariatului îi revin, în principal, urmãtoarele obligaţii:
a) obligaţia de a realiza norma de muncã sau, dupã caz, de a îndeplini atribuţiile ce îi revin conform fişei postului;
b) obligaţia de a respecta disciplina muncii;
c) obligaţia de a respecta prevederile cuprinse în regulamentul intern, în contractul colectiv de muncã aplicabil, precum şi în contractul individual de muncã;
d) obligaţia de fidelitate faţã de angajator în executarea atribuţiilor de serviciu;
e) obligaţia de a respecta mãsurile de securitate şi sãnãtate a muncii în unitate;
f) obligaţia de a respecta secretul de serviciu;
g) alte obligaţii prevãzute de lege sau de contractele colective de muncã aplicabile.
1. Perioada de preaviz este prevazuta in contractul individual de munca (CIM), la litera L."Alte clauze", este vechime in munca deoarece in aceasta perioada veti lucra normal, veti primi salariu, este perioada de cotizare deoarece vor fi platite contributiile la pensie, sanatate si somaj.

2. Din Codul muncii:

Art. 75
(1) Persoanele concediate in temeiul art. 61 lit. c) si d), al art. 65 si 66 beneficiaza de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 20 de zile lucratoare.

(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) persoanele concediate in temeiul art. 61 lit. d), care se afla in perioada de proba.

(3) In situatia in care in perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator, cu exceptia cazului prevazut la art. 51 alin.(2).

Art. 50
Contractul individual de munca se suspenda de drept in urmatoarele situatii:
a) concediu de maternitate;
b) concediu pentru incapacitate temporara de munca;
c) carantina;
d) exercitarea unei functii in cadrul unei autoritati executive, legislative ori judecatoresti, pe toata durata mandatului, daca legea nu prevede altfel;
e) indeplinirea unei functii de conducere salarizate in sindicat;
f) forta majora;
g) in cazul in care salariatul este arestat preventiv, in conditiile Codului de procedura penala;
h) de la data expirarii perioadei pentru care au fost emise avizele, autorizatiile ori atestarile necesare pentru exercitarea profesiei. Daca in termen de 6 luni salariatul nu si-a reinnoit avizele, autorizatiile ori atestarile necesare pentru exercitarea profesiei, contractul individual de munca inceteaza de drept;
i) in alte cazuri expres prevazute de lege.

3. Perioada de CO nu suspenda perioada de preaviz asa ca, daca va aproba angajatorul, puteti lua CO in perioada de preaviz.

4. In cazul dvs., pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie sa va inceteze CIM cu unul din urmatoarele articole din Codul muncii:

Art. 61
Angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care tin de persoana salariatului in urmatoarele situatii:
c) in cazul in care, prin decizie a organelor competente de expertiza medicala, se constata inaptitudinea fizica si/sau psihica a salariatului, fapt ce nu permite acestuia sa isi indeplineasca atributiile corespunzatoare locului de munca ocupat;
d) in cazul in care salariatul nu corespunde profesional locului de munca in care este incadrat.

Art. 65
(1) Concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului reprezinta incetarea contractului individual de munca determinata de desfiintarea locului de munca ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fara legatura cu persoana acestuia.
(2) Desfiintarea locului de munca trebuie sa fie efectiva si sa aiba o cauza reala si serioasa.