Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu medical in preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu medical in preaviz

Buna ziua ,

Ce se intampla daca intri in concediu medical in perioada preavizului ?

Multumesc!
Se suspenda perioada de preaviz cu perioada concediului medical.
Conf art. 75 alin 3 CM in situaţia în care în perioada de preaviz contractul individual de muncă este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzător, cu excepţia cazului prevăzut la art. 51 alin. (2).
1. daca este vorba despre preaviz acordat in situatia unei demisii, atunci avem:
art.81 alin.(6) C.mun. : In situatia in care in perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator.

2. daca este vorba despre preaviz acordat in situatia unei concedieri, atunci avem:
art.75 (3) C.mun. : In situatia in care in perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator, cu exceptia cazului prevazut la art. 51 alin. (2).

3. art.49 C.mun.
.....
(6) In cazul suspendarii contractului individual de munca, se suspenda toate termenele care au legatura cu incheierea, modificarea, executarea sau incetarea contractului individual de munca, cu exceptia situatiilor in care contractul individual de munca inceteaza de drept.

4. art.50 C.mun.
Contractul individual de munca se suspenda de drept in urmatoarele situatii:
....
b) concediu pentru incapacitate temporara de munca;
....

5. Coroborand toate aceste dispozitii rezulta ca pe perioada concediului medical termenul de preaviz este suspendat.
se suspenda si isi preia cursul dupa intoarcerea din concediul medical ? daca persoana respectiva este in medical o luna , preavizul se suspenda timp de o luna ?
1. Preavizul se va relua la terminarea concediului medical ..

2. Preavizul este supendat pe toata durata concediului medical ,.. de exemplu, 10 zile , o luna etc.