Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu medical in perioada de preaviz
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu medical in perioada de preaviz

se poate lua concediu medical in perioada de preaviz?
Da, se poate lua concediu medical in perioada de preaviz.

In acest caz, in situatia in care in perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator.

art.81 C.mun.
(6) In situatia in care in perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator.
....

art.75 C.mun.
....
(3) In situatia in care in perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator, cu exceptia cazului prevazut la art. 51 alin. (2).