avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 807 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de indemnizatie de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de indemnizatie de somaj?

Am lucrat la o firma 2 ani jumate si am plecat cu demisia la zi.Dupa 4 luni am revenit la aceeasi firma si lucrez de 2 luni.Situatia financiara a firmei nu este foarte buna si as dori sa stiu daca pot beneficia de somaj.Va multumesc :)
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:13, 12 Noiembrie 2013
deci pot sa iau somaj???? ca nu inteleg nimik din articol da sau nu?
Acel articol prevede faptul ca daca ati mai beneficiat de somaj, atunci perioadele utilizate pentru calculul stagiului de cotizare la somaj nu se iau în considerare.

Astfel, pentru somaj una dintre conditii trebuie este sa aveti un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergătoare datei înregistrării cererii.
In calculul acestui stagiu nu se iua in considerare perioadele de stagiu utilizate la acordarea celuilalt somaj.

In speta, daca nu aveti un nou stagiu de cotizare de minim 12 luni , nu beneficiati de somaj.

1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie:
- sa va inceteze contractul individual de munca (CIM) din motive neimputabile dvs.;
- in cele 24 de luni premergatoare inregistrarii la Agentia de Somaj sa aveti 12 luni stagiu de cotizare la somaj.

2. Cele 12 luni nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator.

3. Din cele 24 de luni nu vor fi luate in calculul celor 12 luni lunile care au reprezentat stagiu de cotizare utilizat pentru acordarea unei alte indemnizatii de somaj.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Beneficiere somaj lili74a lili74a buna ziua, daca un angajat a fost in somaj in perioada 12.12.2012 - 31.05.2013 a fost angajat la alta firma pe perioada nedeterminata si ia incetat ... (vezi toată discuția)
Am dreptul la somaj? lolly7 lolly7 Buna seara, am o dilema, as vrea sa stiu,daca am dreptul la somaj? -din 08.03.2011 - 07.03.2012 am fost in somaj -Am gasit un nou loc de munca, dar din ... (vezi toată discuția)
Intrarea in somaj cristina1328 cristina1328 Buna ziua! Soacra mea a intrat in somaj la sfarsitul lunii martie (dupa 2 ani lucrati fara intrerupere). La inceputul lunii iulie s-a angajat la o firma (cu ... (vezi toată discuția)