Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Legislatia aplicabila in cazul casarii bunurilor
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Legislatia aplicabila in cazul casarii bunurilor

am intrebat si in alta parte despre acest subiect dar nu mi s-a raspuns, asa ca va rog sa-mi spuneti dvs.care-i legea in care-mi spune cum trebuie sa se caseze mijloacele fixe si ob. de inventar?Mai clar,stiu ca acestea se caseaza in urma unui inventar. Se mai pot casa si in urma unui referat al gestionarului sau cum? Multumesc!
Pasii care trebuie urmati sunt urmatorii:
1. propunere de casare,
2. dispozitie de constituire a unei comisii de casare a unor mijloace fixe sau obiecte de inventar,
3. listele de casare,
4. proces verbal de casare semnat de comisia de inventariere, si cu aprobarea conducatorului societatii.

Vedeti si acest articol
Casare mijloace fixe si obiecte de inventar. Ce documente sunt necesare?
[ link extern ]
deci,sa-nteleg, ca numai in urma unui inventar. la propunerea comisiei de inventariere, se pot face casari. Exclus alte modalitati.Am inteles bine?
Buna seara,

Se presupune ca cineva trebuie sa constate starea bunurilor inainte de a fi propuse spre casare. Aceasta o poate face numai comisia de inventariere.

Numai bine