Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... SCHIMBAREA BO IN BANCA
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

SCHIMBAREA BO IN BANCA

Buna seara,
Am cesionat o firma .

Firma avea o linie de credit la banca. Cine a luat firma a fost de acord cu datoriile.

Linia de credit are ca si garantie un depozit in lei. Spuneti/mi va rog daca la banca au dreptul sa imi refuze schimbarea BO lasate garantie si avalizate in nume propriu cu cele ale noului administrator si ce se poate intampla mai departe.

Va multumesc si astept cu nerabdare raspunsurile dvs.
au dreptul asta, ar fi trebuit sa le ceri acordul in acest sens inainte de a cesiona partile sociale si atunci poate ca ajungeati la o intelgere in acest sens...
eu am ridicat o problema similara aici...biletele la ordin emise in cazul meu erau in alb....ale tale cum au fost?
zuzy a scris:

Buna seara,
Am cesionat o firma .

Firma avea o linie de credit la banca. Cine a luat firma a fost de acord cu datoriile.

Linia de credit are ca si garantie un depozit in lei. Spuneti/mi va rog daca la banca au dreptul sa imi refuze schimbarea BO lasate garantie si avalizate in nume propriu cu cele ale noului administrator si ce se poate intampla mai departe.

Va multumesc si astept cu nerabdare raspunsurile dvs.

Asta ar insemna sa renunte la o garantie. Cum sa nu aiba acest drept de a refuza schimbarea unei garantii?
Biletele sint date in alb

inca nu am facut cesiunea cu cealalta parte.
Invatati/ma va rog cum sa procedez. Creditul nu este garantat. mai am un asociat care a semnat si el. Daca in acest moment el nu mai are drept de semnatura in banca poate sa ii refuze schimbarea BO?
inainte sa cesionezi solicita in scris bancii acordul in legatura cu schimbarea acelor BO, motiveaza retragerea si o data cu cererea transmite bancii si acordul noului asociat in legatura cu cauza...Banca chiar si in aceste conditii iti poate refuza cererea, dar daca iti refuza macar stii ce ai de facut...nu cesionezi pana nu se achita linia de credit, altfel risti sa pierzi controlul societatii si sa achiti tu linia de credit respectiva...macar acum dispui in legatura cu patrimoniul societatii, vinzi vreun activ si achiti linia...Mai exista o posibiliate...in legatura cu faptul ca BO au fost emise in alb poti solicita instantei constatarea nulitatii acestora avand in vedere prevederile Legii nr. 58/1934 art. 104 si 105. Ai putea folosi aceste prevederi ca argumente in negocierea cu banca, in sensul ca acestia ar putea lua in seama riscul ca acele BO in alb sa fie nule de drept si inlocuindu-le sa primeasca in schimb unele emise conform prevederilor legale.
Nu am exemple de nulitate de forma a BO recunoscuta de vreo instanta, in prezent eu am o cauza pe rol in acest sens, insa abordarile teoretice in orice manual, precum si textul legii mai sus mentionate sustin ca un BO in alb la data emiterii este un titlu de credit nul.
siwdem a scris:

...in legatura cu faptul ca BO au fost emise in alb poti solicita instantei constatarea nulitatii acestora avand in vedere prevederile Legii nr. 58/1934 art. 104 si 105. Ai putea folosi aceste prevederi ca argumente in negocierea cu banca, in sensul ca acestia ar putea lua in seama riscul ca acele BO in alb sa fie nule de drept si inlocuindu-le sa primeasca in schimb unele emise conform prevederilor legale.
Nu am exemple de nulitate de forma a BO recunoscuta de vreo instanta, in prezent eu am o cauza pe rol in acest sens, insa abordarile teoretice in orice manual, precum si textul legii mai sus mentionate sustin ca un BO in alb la data emiterii este un titlu de credit nul.

Nu este adevarat/ despre ce doctrina vorbiti dvs? Imi puteti da un exemplu? Vedeti ca art 105 se completeaza cu paragrafele ulterioare, inclusiv cu prevederile referitoare la cambie, unde scrie clar ca poate fi completata dupa emitere.