Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Conventii civile
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Conventii civile

Buna tuturor,

In cazul Conventiilor civile incheiate este obligatoriu inregistrarea lor la Anaf sau ITM ?

Ce contributii se retin :impozit pe venit ,CAS ,somaj?

multumesc
1. Nu le veti inregistra nici la ANAF nici la ITM
Cititi si acest topic :
www.avocatnet.ro/content/for...

2.Daca persoanele obtin si venituri din salarii nu datoreaza CAS(contributia pentru asigurari sociale de stat.- pensii).
Nu se datoreaza contributia la sistemul asigurarilor pentru somaj pentru veniturile din conventii civile.
Se datoreaza impozit pe venit si contributia la sistemul asigurarilor sociale de sanatate

Cititi si aceste topicuri :
www.avocatnet.ro/content/for...