avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1890 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Recuperare taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Recuperare taxa auto

Se poate recupera taxa auto(prima inmatriculare) achitata in data de 08.OCTOMBRIE 2008,daca da care ar fi modalitatile
Cel mai recent răspuns: aum300 , utilizator 17:46, 13 Noiembrie 2013
s-a prescris ,nu mai sunteti in termen sa solicitati restituirea
termenul de prescriptie este de 5 ani calculati cu data de 1 ianuarie a anului urmator platii
Sa zicem ca ati achita la 08.10.2008 , atunci prescriptia fiscala intervine la data de 1 ianuarie 2014, am multe actiuni admise fara ca macar sa se fi invocat vreodata faptul ca plata a fost facuta in 2007, nici de partea adversa nici de instata din oficiu.Sa inteleg ca nu este corecta aceasta afirmatie?

ba da este corecta.
nu este prescrisa creanta.
pai faceti ca si la celelalte
1. plangere prealabila prin care solicitati finantelor restituirea.
2. asteptati raspunsului
3. formulati actiunea.
atentie, incadrat-va cu actiunea pana la data de 31.12.2013, altfel se prescrie
alta remarca importanta: masina sa fi fost cumparata din UE, inmatriculata in alt stat UE, iar nu noua
Ultima modificare: Miercuri, 13 Noiembrie 2013
Mihaela Enache, Avocat
Masina a fost cumparata in 2008 ,second,din Germania in iulie si inmatriculata in octombrie,baza legala este, Art. 135...? Cod Fiscal Prescripţia dreptului de a cere compensarea sau restituirea
Dreptul contribuabililor de a cere compensarea sau restituirea creanţelor fiscale se prescrie în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care a luat naştere dreptul la compensare sau restituire

Multumesc ,ptr. raspuns,intre timp m-am edificat.O seara placuta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare taxa auto AlicAmadeus AlicAmadeus Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea problema. Am auzit de la un prieten ca este posibil sa recuperez tax[quot]a auto care a fost ... (vezi toată discuția)
Recuperare taxa auto tincuc tincuc Am platit taxa auto in august 2008 pentru inmatriculare aprox 1000euro in lei la cursul respectiv 3600 , in cf. cu ORD. 50/2008, o pot recupera sau nu ma ... (vezi toată discuția)
Recuperare taxa inmatriculare vallentin vallentin Buna ziua, Vreau sa intreb si eu daca taxa de inmatriculare pe care am platit-o in iunie 2007 poate fi recuperata dand statul in judecata... Am auzit mai ... (vezi toată discuția)