Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Recuperare taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Recuperare taxa auto

Se poate recupera taxa auto(prima inmatriculare) achitata in data de 08.OCTOMBRIE 2008,daca da care ar fi modalitatile
s-a prescris ,nu mai sunteti in termen sa solicitati restituirea
termenul de prescriptie este de 5 ani calculati cu data de 1 ianuarie a anului urmator platii
Sa zicem ca ati achita la 08.10.2008 , atunci prescriptia fiscala intervine la data de 1 ianuarie 2014, am multe actiuni admise fara ca macar sa se fi invocat vreodata faptul ca plata a fost facuta in 2007, nici de partea adversa nici de instata din oficiu.Sa inteleg ca nu este corecta aceasta afirmatie?

ba da este corecta.
nu este prescrisa creanta.
pai faceti ca si la celelalte
1. plangere prealabila prin care solicitati finantelor restituirea.
2. asteptati raspunsului
3. formulati actiunea.
atentie, incadrat-va cu actiunea pana la data de 31.12.2013, altfel se prescrie
alta remarca importanta: masina sa fi fost cumparata din UE, inmatriculata in alt stat UE, iar nu noua
Mihaela Enache, Avocat
Masina a fost cumparata in 2008 ,second,din Germania in iulie si inmatriculata in octombrie,baza legala este, Art. 135...? Cod Fiscal Prescripţia dreptului de a cere compensarea sau restituirea
Dreptul contribuabililor de a cere compensarea sau restituirea creanţelor fiscale se prescrie în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care a luat naştere dreptul la compensare sau restituire

Multumesc ,ptr. raspuns,intre timp m-am edificat.O seara placuta