Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Victima accident auto, calcul despagubiri
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Victima accident auto, calcul despagubiri

Buna ziua! Am fost victima unui accident auto, rezultatul fiind masina dauna totala, mana rupta si alte lovituri la membre. Inca nu am contactat asiguratorul cu privivre la cele intamplate. Cum sa procedez pentru a cere despagubiri pentru vatamarea suferita atat fizic cat si moral? Intentionez sa scot un certificat medico legal. Cum se calculeaza suma pentru vatamarea suferita? Asiguratorul despagubeste si faptul ca fiind in concediu medical pierd bani la salariu? Ce ar trebui sa fac pentru a arata asiguratorului valoarea corecta de nou a autoturismului, fara ca acesta sa incerce diminuarea valorii? Multumesc
Daunele le puteti solicita vinovatului prin actiune civila
Expertiza autovehiculelor se realizeaza de persoana specializata,care pentru stabilirea valorii auto,poate solicita relatii,inclusiv la producator
Despagubirea pentru dauna suferita fizic sau psihic se despagubeste pe baza politei RCA al vinovatului...
Fiind un accident de circulatie cu victima s-a deschis un dosar penal. Dvs. va constituiti parte civila solicitand daune materiale si morale. In cadrul procesului penal vor fi introdusi si asiguratorii celor doi conducatori auto care vor plati despagubirile in limitele legale.
Valoarea de nou a autoturismului o puteti dovedi cu factura de cumparare a autoturismului (in cazul in care nu sunteti primul proprietar factura cu care a cumparat primul proprietar autoturismul). In afara de valoarea de nou valoarea despagubirii mai depinde si de alti factori: rulajul real, echipamente suplimentare montate pe autoturim dupa cumparare, schimbari de agregate majore, etc.
Asiguratorul plateste si daunele morale stabilite prin hotararea judecatoreasca.